Jedovaté destiláty z trhu nemizí

Tržnice jsou plné alkoholických nápojů, které mohou tomu, kdo si je dopřává, přinést krátké potěšení, ale také dlouhodobé pozdější zdravotní problémy.
Tržnice jsou plné alkoholických nápojů, které mohou tomu, kdo si je dopřává, přinést krátké potěšení, ale také dlouhodobé pozdější zdravotní problémy. Obsahují totiž chemické látky ftaláty, kterým jsou připisovány škodlivé zdravotní účinky včetně vzniku rakoviny. Proto je jejich množství v alkoholu limitováno.

Rakovinotvorné účinky na člověka sice nebyly prokázány, přesto ftaláty představují hrozbu pro zdraví. "Víme, že se za určitých podmínek mohou změnit na karcinogenní látky, a jisté je, že zvyšují riziko srdečních i cévních chorob a nádorových onemocnění," taková je zkušenost Bohumila Turka ze Státního zdravotního ústavu v Praze. To je také důvod, proč Česká zemědělská a potravinářská inspekce ftaláty v potravinách pravidelně sleduje. Za posledních dvanáct měsíců kontrolovali inspektoři ftaláty v lihovinách, révovém vínu, stolních vodách, kvasném octu a lihu. Většina z tři sta padesáti odebraných vzorků limitům vyhovovala, v testech propadlo jedenadvacet destilátů - sedm z českých likérek, čtrnáct dovezených z Evropy a Asie. Nejvíce ftalátů obsahovala 43% whisky J & W z Jihoafrické republiky, kterou prodávali na tržišti v Třinci. Ta překročila povolený obsah dokonce třiadvacetkrát. Již podruhé v tomto roce inspektoři zachytili na tržišti vodku Lvovska německé firmy Bros-Handel. V březnu obsahovala trojnásobné množství povolené meze ftalátů, tentokrát se pohoršila až na čtyřnásobek. Výskyt ftalátů v alkoholických nápojích bývá často nesprávně slučován s použitím nekvalitního lihu. "Není důvod, proč by se v lihu měly ftaláty objevit samy o sobě. Dostanou se tam především neodbornou manipulací při výrobě," tvrdí docent Karel Melzoch z Fakulty potravinářské a biochemické technologie.

Množství ftalátů v kontrolovaných lihovinách

Bernardýn tuzemský rum 40%
(Seliko Olomouc) 1,7 mg/kg

Bala tuzemský rum 40%
(Bala Praha) 1,76 mg/kg

Slivovice
(Valíšek Mikulov) 1,81 mg/kg

Vodka extra jemná Lvovska 50%
(Dobrý mok Dolany) 1,9 mg/kg

Vodka LÚA MÓI
(Hanoi Liquor Vietnam) 1,91 mg/kg

T.H.C. bylinný likér 55%
(L'or Prádlo u Nepomuku) 2,1 mg/kg

Slivovice
(výrobce neuveden) 2,2 mg/kg

Kulov Imperial vodka
(Inver House Distillers-LTD Aidrie-Velká Británie) 2,9 mg/kg

Rum tuzemský 40%
(Tritex Svitavy) 3,0 mg/kg

Jules De'rochat Napoleon Finest Brandy 36%
(Liho Blanice) 3,19 mg/kg

Tuzemský rum Gersdorf 40%
(VKR-Trading company Meziboří-Chomutov) 3,45 mg/kg

Vodka Lvovska 50%
(Bros-Handel Hamburk-Německo) 4,05 mg/kg

Staroplzenecký Absinth 70% bylinný likér
(L'or Prádlo u Nepomuku) 8,1 mg/kg

J & W whisky 43%
(Henning&Grimbeek Jihoafrická republika) 23,3 mg/kg

Poznámka: přípustné množství ftalátů je 1 mg/kg).
Pramen: ČZPI