Jestřáb lesní.

Jestřáb lesní. | foto: Dan Materna, MAFRA

Saúdský princ koupil letenky pro 80 jestřábů. Do ekonomické třídy

  • 26
Nezvyklé požadavky mají někteří cestující ze zemích, jejichž bohatství vzniklo kvůli ropě. Tamní movití cestující rádi cestují s velkými dravými ptáky. Aerolinky už dokonce nabízejí speciální zařízení pro jejich přepravu v kabině letadla.

Po internetu koluje fotka z kabiny širokotrupého letadla, kde v prostřední řadě sedaček nesedí žádní lidé, přesto tito cestující mají letenku. Jde celkem o osmdesát jestřábů, které s sebou přepravoval saúdský princ. Umístil je do ekonomické třídy na sedačky s palubním zábavním systémem.

Jestřábi v letadle.

To, že nejde o fotomontáž a legraci ukazuje nabídka některých servisních firem. Například německá Lufthansa Technik na svých stránkách nabízí speciální zařízení pro přepravu velkých ptáků v kabině letadla (více zde).

Z fotky není patrné, jakou společností ptáci letí a zda šlo o pravidelnou linku nebo charter. Někteří velcí dopravci z této oblasti ale přepravu zvířat v kabině zakazují. Například Qatar Airways ale podle svých webových stránek umožňuje vzít si do letadla maximálně šest dravců. Emirates přepravu ptáků umožňují jen na některých linkách mezi Dubají a Pákistánem.

ČSA, které létají do saudskoarabského Rijádu, přepravu ptáku na palubě s cestujícími neumožňují. „Ptáky na palubě nevozíme, maximálně jako zásilky v cargo prostoru. To je poměrně běžné,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Sokolnictví má na Arabském poloostrově dlouhodobou tradici, Spojené arabské emiráty vydávají pro ptáky dokonce i cestovní pas.