Jídlo podraží, ale ne výrazně

Varovný hlas zemědělců, že je katastrofální sucho donutí zdražit potraviny o dvacet procent, dorazí do obchodů jen jako mírná ozvěna. Jídlo bude po prázdninách dražší, připouštějí odborníci, ale nijak dramaticky. Důvod? Navzdory přírodní pohromě stále zemědělci vyrábějí více, než kolik se spotřebuje, a pokud by šli s cenami příliš nahoru, obchodníci by začali více dovážet. A tak ani při předpokládaném desetiprocentním růstu ceny potravin nepřekročí historická maxima.

Kolik mohou stát?

( Kč/kg nebo Kč/l)

Potravina Cena zemědělců Cena v obchodech
vepřové maso (kýta) 39 130
hovězí maso (zadní) 42 140
kuře 23 56,50
konzum. chléb 3,70* 15,30
mléko 7,50 15,10

poznámky: * cena potravinářské pšenice

"Ceny v obchodech už byly před několika lety vyšší. Nic dramatického se dít nemůže jak kvůli stálé nadprodukci, tak kvůli obchodníkům," říká zemědělský expert Karel Machovec. Vyšší produkci zemědělců než spotřebu domácností potvrzuje i ministr Jan Fencl.

Například hrozby producentů masa, kteří požadují za kilogram vepřového 39 korun, by podle odhadů založených na údajích Českého statistického úřadu znamenaly cenu na pultech okolo 130 korun. Před dvěma lety stálo vepřové ještě o deset korun více. Podobně tomu může být i u jiných potravin. "Pokud kvůli suchu poroste cena obilí, u běžného pečiva, například rohlíku, se to projeví řádově v haléřích," říká zástupce Svazu mlýnů a pekáren Martin Turínek.

Většímu růstu cen potravin dnes brání i případné dovozy.
"Domácí producenti vepřového mají šanci místo současných 37 korun za kilogram zvýšit tak o korunu dvě, protože to se ještě masokombinátům vyplatí. Při vyšších požadavcích ovšem mohou začít dovážet. V západní Evropě je dnes cena vepřového asi 40 korun za kilogram," říká Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky.
Nejinak tomu bude podle něho i u ostatních potravin. "Například u cukru jde cena kvůli suchu v Brazílii a mokru v Argentině nahoru.

Celosvětově je ovšem i zde stále obrovská nadprodukce cukru, zvýšení cen se dá čekat tedy jen mírné," míní Tuček.

Podle odborníků zemědělci využívají každé příležitosti k tomu, aby si vylepšili ceny. "Dnes to je například u vepřového každoroční sezonní výkyv cen," připomíná Machovec.
"Ovšem není se čemu divit," upozorňuje šéf Svazu zemědělských družstev Miroslav Jirovský.

"Z obrovského propadu cen v loňském roce jsme se ještě nevzpamatovali. A navíc při pohledu zpět jsou průměrné roční ceny ještě stále pod úrovní roku 1995," dodává Jirovský.

Podle něho je například zdražení benzinu či energií nesrovnatelné s požadavky zemědělců. "Při průměrné spotřebě benzinu vydá po jeho zdražení každý měsíčně o dvě stě korun víc. Ovšem při předpokládaném zvýšení výkupních cen prasat to bude nejvýše o sedmdesát korun," tvrdí Jirovský.

Přesto někteří zpracovatelé poukazují na to, že budou zdražovat více, než odborníci i obchodníci předpokládají. Podle ředitele roudnické společnosti Procházka Pavla Eliase to bude téměř o pětinu. "Růst cen o pětinu, který by jen kopíroval zdražení zemědělců, je pro zpracovatele existenčně nezbytný," uvedl pro ČTK.

Družstvo Agropork a další zástupci zemědělců, kteří se společně dohodli na zvýšení ceny, však mohou mít znovu nepříjemnosti s antimonopolním úřadem.

"Podle zákona o ochraně hospodářské soutěže jsou veškeré dohody o cenách či rozdělení trhu zakázány," říká zástupce úřadu Kristián Chalupa, ale k tomuto konkrétnímu případu se zatím nemůže vyjádřit. Pokud by ovšem úřad porušení zákona zjistil, může udělit pokutu až deset milionů korun. Na podzim loňského roku už za stejný postup od úřadu pokutu sto padesát tisíc korun dostal.