Jihočeské pivovary sníží základní jmění na setinu

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Jihočeské pivovary, které tíží břemeno zhruba 600 milionů korun dluhů a 490 milionů nahromaděných ztrát, pokračují v ozdravné kúře. Akcionáři na včerejší mimořádné valné hromadě zvolili její druhý krok: sníží základní jmění na jednu setinu - na 4,7 milionu korun. Tím se účetně vyrovnají se ztrátami a jejich tisícikorunové akcie se promění v papíry s nominální hodnotou deset korun. Následně novou emisí navýší kapitál až na dvě stě milionů. "Cílem je příliv kapitálu nezbytného pro další rozvoj," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jihočeských pivovarů Miroslav Leština.

Firma ovšem včera neupřesnila, kdo částku do pivovarů vloží - zda stávající akcionáři, anebo zvenčí zcela nový investor.

Prvním krokem ozdravění byl rozprodej majetku, když skupina během léta prodala dva regionální pivovary Platan Protivín a třeboňský Regent.

"Tyto peníze poslouží k úhradě závazků," řekl spolumajitel Jihočeských pivovarů Jan Diviš, který drží sedmnáct procent akcií. Za Platan získají Jihočeši 65 milionů korun, cenu za Regent neprozradili.

Jihočeské pivovary tak dnes tvoří pouze českobudějovický pivovar Samson zaměstnávající 175 lidí. Letos má Samson, jenž nese cenné exportní označení Budweiser Bier, vyrobit 230 tisíc hektolitrů piva.

Většinovým vlastníkem pivovarů je málo známá pražská společnost Egada se sedmdesáti procenty akcií.

Podíl koupila letos od IPB, jíž propadl jako zástava za nesplácený úvěr dřívějšího vlastníka Jihočeských pivovarů společností ČAS-FIN, podnikatele a předsedy fotbalového svazu Františka Chvalovského.

Právě Chvalovského působení znamenalo pro pivovary nejtěžší éru: klesal odbyt, hromadily se ztráty i dluhy. Auditor dva roky po sobě vyjádřil pochybnosti nad dalším fungováním společnosti.