Ředitel Budvaru Jiří Boček čepuje nové pivo B:Cryo, které pivovar vyvíjel dva...

Ředitel Budvaru Jiří Boček čepuje nové pivo B:Cryo, které pivovar vyvíjel dva roky. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Najít náhradu za šéfa Budvaru nebude snadné, Boček vedl pivovar 25 let

  • 32
Jiří Boček stál v čele Budějovického Budvaru 25 let, pivovar přivedl k rekordním výsledkům i úspěchům v mezinárodních sporech o značku. V úterý pivovarník s platností k poslednímu dni roku na funkci rezignoval.

Rezignační dopis nejdéle sloužícího ředitele státního podniku Jiřího Bočka, adresovaný ministerstvu zemědělství, obsahoval jedinou větu. Pro pivovar však znamenala nemilé překvapení.

Boček stál v čele národního podniku Budějovický Budvar 25 let. I když byl v poslední době v dlouhodobé pracovní neschopnosti a o jeho vážném zdravotním stavu se vědělo, ještě před deseti dny dorazil na zasedání dozorčí rady, což vyvolalo dojem, že se jeho zdraví lepší.

Jiří Boček (59)

Je absolventem Středního odborného učiliště pivovarského v Českých Budějovicích, Střední průmyslové školy potravinářské technologie v Praze a pražské Vysoké školy chemicko-technologické, fakulty potravinářské a biochemické technologie.

Svoji praxi začal v pivovaru Strakonice. Po vojenské službě nastoupil v roce 1984 do Budvaru, kde byl technologem, mistrem varen a podsládkem. V roce 1991 se stal ředitelem podniku.

Letos Boček získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie za rok 2015. Před několika dny jej prezident Miloš Zeman ocenil medailí Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. (Zdroj: ČTK)

Až v úterý vyšlo najevo, že kvůli vážné nemoci Boček definitivně končí, jak jako první upozornily zprávy Seznam.cz. Respektovaný pivovarník byl vnímán jako protiváha tlakům na privatizaci národního podniku a především rozprodeji ochranných známek, které tvoří nejcennější majetek podniku - mají vyšší hodnotu než samotný pivovar.

Zároveň byl také tím, kdo se ve složitých známko-právních sporech s konkurencí z Anheuser-Busch nejlépe vyznal. „Musím říct, že nikdo v podniku tomu nerozumí tolik jako ředitel Boček. On se všeho účastní, jezdil po celém světě, aby u toho byl,“ řekl jeho dlouholetý kolega a bývalý sládek Budvaru Josef Tolar.

Najít kvalifikovanou náhradu proto nebude pro ministerstvo jednoduché, i když podle lidí blízkých pivovaru společnost funguje dobře a nastavenou strategii není potřeba radikálně měnit.

Privatizace? Ministři se neshodnou

Odchod Bočka přesto otvírá spekulace, zda se příznivci privatizace nepokusí opět využít příležitosti a „rodinné stříbro“ rozprodat. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i ministr zemědělství Marian Jurečka ovšem privatizaci stáního podniku vždy vehementně odmítali.

„Od začátku říkám, že nebudeme dělat žádné kroky, které by vedly k privatizaci Budvaru. Jde nám o to, aby zůstala forma národní podnik a na něj navázané veškeré známko-právní záležitosti,“ řekl iDNES.cz Jurečka

Například podle ministra financí Andreje Babiše však nemá smysl, aby stát ovládal podnik, jako je pivovar, a prodej Budvaru podporoval. „Nevím, proč stát vlastní pivovar Budvar nebo karlovarský hotel Thermal,“ citovaly Babiše před rokem Hospodářské noviny.

Boček přivedl Budvar k rekordnímu výstavu, který loni dosáhl 1,6 milionu hektolitrů. Budvar je čtvrtým největším výrobcem piva v Česku. Více než polovina produkce jde na export, například v Německu je Budvar nejvýznamnějším importovaným pivem. To vedlo k tomu, že pivovar je na maximu svých kapacit a více piva už vyprodukovat nedokáže.

Odcházející ředitel však ještě stihl zahájit rozsáhlou modernizaci a rozšíření závodu (více zde). To by mělo zvýšit kapacitu pivovaru o 50 procent a umožnit tak Budvaru proniknout na nové perspektivní trhy v Africe a Asii. A to i přesto, že má Boček pověst konzervativního manažera, který se do rozsáhlých zámořských dobrodružství příliš nehrnul.

Najít odbyt pro pivo z rozšířeného závodu však už bude úkolem nového šéfa, který vzejde z chystaného výběrového řízení.

Křišťálová Lupa 2016
,