Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

CS Fondy jsme netunelovali, odmítá vinu dvojice mužů před soudem

  • 11
Přednesem obžaloby a výslechy začal před Městským soudem v Praze proces s dvěma muži, kteří se údajně podíleli na vytunelování CS Fondů z roku 1997. Ve hře je víc než miliarda korun.

Žalobci viní bývalého šéfa Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) Jiřího Kudlíka a jednatele firmy Crassus Petra Müllera z účasti na podvodu za nejméně 1,23 miliardy korun. Muži, kterým hrozí až desetileté tresty, vinu odmítli.

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyři nepodmíněné tresty - odvolací soud poslal v roce 2007 dva jednatele obchodníka s cennými papíry - společnosti Umana - Josefa Matoulka a Vladislava Nadě, makléře Umany Tomáše Roitha a šéfa představenstva investiční společnosti CS Fondy Václava Vojtíška do vězení na osm, pět a dvakrát čtyři roky.

Čtveřice se podle soudů za účasti dalších lidí podílela na podvodném ovládnutí CS Fondů a následném převodu jejich majetku - více než 1,23 miliardy korun - na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky. Za tuto transakci fondy získaly akcie podniku Drůbež Příšovice, které měly podle obžaloby asi desetinovou tržní hodnotu. Peníze po několika převodech skončily na zahraničních účtech.

Kudlíka žalobce viní, že jako vedoucí FAÚ nezabránil transakci, při níž odešlo zhruba jeden a čtvrt miliardy korun za hranice. Pražská pobočka banky GiroCredit podle spisu identifikovala neobvyklý obchod 7. března 1997, obrátila se na FAÚ a platební příkaz k převodu peněz odložila. FAÚ 10. března rozhodl o odložení příkazu o dalších 48 hodin.

Kudlík však podle spisu následujícího dne oznámil bance, že FAÚ nepodá trestní oznámení, a to přesto, že měl z několika zdrojů informace o tom, že jde o nezákonné odčerpání financí CS Fondů, což podle žalobce vědomě umožnil.

Úředník nedbal varování, teď stojí před soudem

O tom, že jde zřejmě o podvod, podle obžaloby Kudlíka osobně informoval tehdejší šéf Úřadu pro cenné papíry ministerstva financí Jan Veverka, který ho prý navíc "naléhavě žádal", aby byla bankovní operace mezi společnostmi Swirlglen a Treuunion zastavena a finance z majetku CS Fondů nebyly puštěny z ČR.

O kriminálním pozadí obchodu Kudlíka údajně osobně i telefonicky informoval tehdejší šéf Služby pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti (SPOK) Evžen Šírek.

Bývalý šéf FAÚ obvinění odmítl. Vyšetřování případu bylo podle něho vedeno "neobjektivně a tendenčně". Naznačil, že může existovat snaha odsoudit bývalého úředníka, aby se prokázala chyba státu a někdo na něm mohl vymáhat odškodnění. V obžalobě podle něho není jediný důkaz, že by se dopustil podvodu, ale jen "konstrukce a dohady".

Úřad tehdy podle něho fungoval jen několik měsíců, a pokud by FAÚ podal trestní oznámení kvůli CS Fondům, bylo by prvním v jeho historii. Nebyl prý pro to ale důvod. Kudlík na rozdíl od obžaloby tvrdí, že FAÚ od nikoho žádné informace o nezákonnosti převodu peněz a o podezření ze spáchání trestného činu neobdržel.

Přesto, že se kvůli tomu obrátili na společnost Umana, Plzeňskou banku, nizozemskou jednotku proti praní špinavých peněz, nic negativního prý nezjistili ani od britské tajné služby MI6.

Žádné podezření jim údajně nesdělil ani SPOK nebo úřad pro cenné papíry.

Případné podání trestního oznámení by podle něho bylo navíc nezákonné, protože byla překročena lhůta. Pravomoc k zastavení převodu měl podle něho i úřad pro cenné papíry, který tak měl učinit, pokud měl lepší informace.

Já za nic nemůžu, hájí se obžalovaný Müller

Müllera viní žalobce z toho, že v lednu 1997 účelově doporučil Naďovi pro provedení obchodu s akciemi společnosti Drůbež Příšovice jako makléře Roitha.

Dále se podle spisu podílel na ovládnutí CS Fondů skupinou kolem Matoulka tím, že za Crassus na přelomu února a března 1997 nakoupil od kyperské společnosti Austel Enterprises Limited akcie CS Fondů, za které nezaplatil, a prodal je ruské společnosti Kos-Mos, navázané na Matoulka a spol., která za ně taky nezaplatila. Firma pak vyměnila představenstvo fondu, následoval obchod s akciemi Drůbež Příšovice.

Müller tvrdí, že celý obchod připravil Matoulek a jeho i firmu Crassus k tomu využil. Matoulek prý přišel s tím, že pro připravený obchod potřebuje licencovaného obchodníka s cennými papíry, kterým Crassus byl. Hledal prý zároveň makléře, Müller mu tak doporučil několik lidí a Matoulek si vybral Roitha.

Na obchodu s akciemi CS Fondů tehdy podle něho nikdo z firmy Crassus neviděl nic špatného, šlo o běžný obchod a jediným cílem byl zisk provize ve výši asi 170 000 dolarů. Müller prý komunikoval jen s Matoulkem a se zástupci kyperské ani ruské společnosti nejednal.

"Vůbec jsme nevěděli, jaký to bude mít konec, kam to bude všechno směřovat. Role firmy byla pouze ve zprostředkování nákupu a prodeje cenných papírů," uvedl před soudem Müller. Zároveň připustil, že byl od roku 1996 členem představenstva firmy Drůbež Příšovice.

,