Jíst maso je pro životní prostředí horší, než jezdit do práce autem.

Jíst maso je pro životní prostředí horší, než jezdit do práce autem. | foto: Kickstarter

Lidem by nevadilo připlácet si za maso speciální daň, zjistil průzkum

  • 251
Lidé v zemích s největší spotřebou masa jsou ochotni si za něj připlácet speciální daň. Vyplývá to z průzkumu prestižní britské organizace Chatham House. Živočišná výroba totiž produkuje víc skleníkových plynů než letecká a silniční doprava dohromady. Podle výzkumníků ochota lidí zaplatit si za svou masitou „uhlíkovou stopu“ do budoucna dále poroste.

Ochotu zaplatit si kvůli ochraně životního prostředí spolu s masem také speciální daň zjišťovala britská nezisková organizace Chatham House ve dvanácti zemích včetně Brazílie, Číny, Velké Británie, Spojených států i zemí Evropské unie.

Rakovinotvorné maso a uzeniny

Lidé podle výzkumu masovou daň nijak výrazně neodmítají a v zásadě by souhlasili i s dalšími speciálními opatřeními, jako by bylo například více vegetariánských možností ve školních jídelnách nebo snížení dotací pro chovatele dobytka.

Obecně si dotazovaní myslí, že úkolem vlády je, aby se spotřebou masa něco dělala. Institut ovšem nezjišťoval, kolik jsou lidé za maso kvůli životnímu prostředí ochotní připlatit.

Spotřeba masa je pro životní prostředí náročnější než automobilová doprava. Chov hospodářských zvířat vyprodukuje 10 až 15 procent z celkového množství skleníkových plynů. A podle studie britského institutu se to bude ještě zhoršovat.

Spotřeba masa roste dál

Nejvíce masa spotřebují podle zprávy institutu Číňané. Na druhém místě je Evropská unie, za ní pak Spojené státy.

V průmyslově vyspělých zemích sní člověk v průměru dvakrát víc masa než je podle lékařů zdrávo, a průměrný Američan dokonce třikrát víc. S růstem příjmů navíc nabírá na obrátkách také konzumace masa v rozvojových zemích.

Neřešení problému a rostoucí populace na planetě tak podle Chatham House vystřelí do poloviny století spotřebu masa o víc než 75 procent.

Před negativním vlivem spotřeby velkého množství masa na lidské zdraví varují také lékaři. Příliš mnoho živočišné svaloviny v našem jídelníčku může vést až k rakovině nebo cukrovce druhého typu (více čtěte zde).

Závazky ke snižování emisí v rámci chovu dobytka se však objevily jen v 21 z celkových 120 národních plánů předložených státy před aktuální pařížskou konferencí o klimatu. O snížení spotřeby masa se přitom nehovoří ani v jednom z nich, upozorňuje server Quartz.com.

Byli byste kvůli životnímu prostředí ochotní zaplatit k masu i speciální daň?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 28. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3196
              Ano
Ano 401