Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti.

Pohled do haly opravny letadel Job Air Technic na mošnovském letišti. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Opravna letadel Job Air Technic je v konkurzu, dluží přes 800 milionů

  • 10
Opravna letadel Job Air Technic jde do konkurzu. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě, který zamítl reorganizační plán. Firma je od loňska v insolvenci, dluží více než 800 milionů korun.

Soudce dal hned v několika bodech zapravdu České spořitelně, která má vůči opravně pohledávku 491 milionů korun. Ředitel a spolumajitel firmy Daniel Barč řekl, že firma se proti rozhodnutí odvolá.

Podnik byl v poslední době bez zakázek, podle Barče majitelé letadel čekali, zda soud schválí reorganizační plán. Dvě stovky zaměstnanců nechodí od půlky června do práce, jsou doma se šedesáti procenty mzdy. Firmu měl zachránit vstup kyperské firmy Berinda Holdings Limited, za níž stojí ruský investor a jež měla získat stoprocentní podíl.

Podle soudu ale Job Air Technic nesplnil podmínky pro schválení reorganizačního plánu. Soudce Petr Budín ve svém usnesení uvedl, že měl k činnosti dlužníka několik výhrad, které by samy o sobě fatální nebyly.

„Nicméně, insolvenční soud hodnotí řízení jako celek, a dospěl k závěru, že dlužník z důvodu mnohočetných pochybení neosvědčil předpoklad, že svým konáním sleduje poctivý záměr,“ dodal. Dlužníkovy kroky a postupy podle soudu byly netransparentní a nebylo je možné akceptovat.

Barč řekl, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí. „Odvoláme se. Myslím si, že všechny naše kroky jsme postupně k námitkám České spořitelny poměrně detailně odůvodnili a vysvětlili. Soud ve svém odůvodnění v podstatě převzal námitky České spořitelny a nikterak se nevyjádřil k tomu našemu zdůvodnění,“ řekl Barč.

Česká spořitelna vidí věc odlišně. „Dlouhodobě uvádíme, že riziko konkurzu je nevyhnutelným důsledkem nepoctivě a netransparentně vedené reorganizace dlužníkem, dnes nám v tom dal soud zapravdu,“ sdělila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Opravna byla původně součástí leteckého holdingu CCG ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Ten už v ní ale nepůsobí. Od počátku podnik fungoval díky státním dotacím, dostal jich přes 360 milionů korun. Dotace se ale postupně snižovaly a firma se následně dostala do problémů.

Insolvenční řízení s firmou bylo ale zahájeno paradoxně až v době, kdy firma poprvé začala pracovat na plnou kapacitu. Uzavřela totiž smlouvu s ruskou společností Aeroflot a stala se jejím jediným smluvním partnerem pro servis a opravy letadel Airbus 320 mimo území bývalého Sovětského svazu.

,