John Cryan má vyvést Deutsche Bank z krize.

John Cryan má vyvést Deutsche Bank z krize. | foto: Profimedia.cz

John Cryan má spasit Deutsche Bank. Podváděla a prala špinavé peníze

  • 14
John Cryan je teď možná nejsledovanějším top manažerem v Německu. Muž s pověstí nesmlouvavého bankéře se snaží postavit na nohy tamní největší banku, kterou dostaly na kolena různé skandály a špatné obchody a jejíž někdejší dobrá pověst je v troskách.

Angličan Cryan, jež mluví plynně německy, přebral banku v podlomeném stavu loni v červenci s jasným úkolem: dostat ji zpět do co nejlepší kondice. Od té doby se snaží otočit kurz a získat zpět důvěru investorů.

Očistná kůra v jeho pojetí spočívá v osekávání nákladů. Loni v říjnu oznámil, že v rámci restrukturalizace propustí během dvou let 35 tisíc zaměstnanců, zbaví se šesti tisíc externistů, zrušil pobočky v deseti zemích a přestal vyplácet dividendy. Do příštího roku se chce zbavit 200 ze svých 700 poboček.

Největší hrozba světových financí

I přes rázná opatření není kondice banky dobrá. Ceny akcií jsou na historickém minimu, zisk za letošní druhé čtvrtletí klesl meziročně o 98 procent, na což banka reagovala prohlášením, že škrty budou muset zřejmě ještě přitvrdit. Americký Fed v březnu informoval, že banka neprošla tamními zátěžovými testy, takže by nepřežila další případnou finanční krizi. Podle Mezinárodního měnového fondu se totiž ještě nevzpamatovala z té předchozí a je aktuálně největším rizikem světových financí.

Šéf Deutsche Bank John Cryan.

Začínají se objevovat názory, že současný šéf Deutsche Bank (DB), který se osvědčil během finanční krize ve švýcarské bance UBS, nemá vizi do budoucna a čistě škrtací strategie může DB poškodit. Cryan se nicméně zuby nehty drží své politiky úspor. Zároveň volá po fúzích bank, protože, především v Německu, je jich podle něj příliš mnoho a mají příliš nízké marže. V souvislosti s tím se objevily zprávy o možné fúzi Deutsche Bank s Commerzbank, Cryan je ale popřel.

Příčin nynější krize DB je hned několik. V roce 2012 se provalilo, že během finanční krize zatajila ztráty za 12 miliard dolarů. Také se ukázalo, že v krizovém roce 2008 dosáhla části zisku manipulací s úrokovou sazbou LIBOR. Aby toho nebylo málo, týdeník The New Yorker přišel s informací, že přes svoji londýnskou pobočku prala špinavé peníze ruských oligarchů, kteří jsou na sankční listině USA.

Strašákem jsou nízké úrokové sazby i brexit

Sečteno a podtrženo, budoucnost DB je nejistá. Velkým rizikem je pro ni politika nízkých úrokových sazeb Evropské centrální banky, která jí krátí zisky. Ve spojení se skandály, za které bude muset platit pokuty v řádech miliard eur, se jí zisky ztenčí ještě víc, což jí může ohrozit existenčně. Pak by na řadu zřejmě musela přijít státní pomoc.

Nic z toho Johnu Cryanovi, absolventovi cambridgeské univerzity, kterému bude v prosinci šestapadesát, zřejmě na klidu nepřidává. Vůbec dobrou zprávou pro něj není ani brexit, který si jeho krajané odhlasovali před necelými třemi měsíci, protože pětina příjmů DB pochází právě z Velké Británie.

Cryan je rodákem z malého lázeňského města Harrogate ležícího v severní Anglii v hrabství North Yorkshire. Společně se svojí ženou Mary vlastní domy v americkiém městě Annapolis ve státě Maryland a v Londýně. Jsou bezdětní.