Finančník Raj Rajaratnam.

Finančník Raj Rajaratnam. | foto: Finančník Raj Rajaratnam., ČTK

Jste virus, poslal soudce šéfa hedgeového fondu na 11 let za mříže

  • 202
Zakladatel hedgeového fondu Galleon Group Raj Rajaratnam míří na 11 let za mříže. Finančník z Wall Street využíval utajené informace a při obchodech s akciemi si přišel na 72 milionů dolarů. Jeho případ je jedním z největších za poslední roky.

Proces je také dalším dokladem toho, že americké soudy začaly v době finanční krize nekompromisně trestat velké podvody v byznysu.

"Jeho zločiny i jejich rozsah ukazují na to, že v našem podnikatelském prostředí je virus, který je nutné vyhubit." S těmito slovy poslal Inda do cely soudce z newyorského Manhattanu Richard Holwell.

Kromě toho, že si Rajaratnam odpyká ve vězení jedenáct let, musí ještě zaplatit pokutu 10 milionů dolarů. Je to ale jen zlomek ze zhruba 72 milionů dolarů (Forbes, New York Times), k nimž si obchodník pomohl praktikami, zvanými jako "insider trading". Některé zahraniční zdroje uvádějí, že suma, k níž si dopomohl, byla nižší.

Provinění obecně spočívá v tom, že dotyčný využívá v danou chvíli veřejně nedostupné informace, které mají později v okamžiku zveřejnění vliv na hodnotu cenných papírů. Takovou informací může být například investiční plán, hospodářské výsledky, fúze firem apod. Rajaratnam využíval celou síť interních zaměstnanců různých společností k tomu, aby se k důležitým informacím dostal. Pak už bylo poměrně snadné investovat a vydělat. 

Mezi insidery byly obří firmy jako Goldman Sachs, Google, Hilton nebo Intel. Není proto divu, že do skandálu jsou kromě Rajaratnama zapleteni i další lidé. Jedním z nich je Rajat Gupta, bývalý ředitel bankovního kolosu Goldman Sachs nebo někdejší šéf poradenské společnosti McKinsey, kterého policie vyšetřuje kvůli předávání tipů bývalému řediteli hedgeového fondu.

Finančník: nechápu, proč mě soudíte

Obžaloba chtěla muži uložit vyšší trest v délce 25 let. K tomu s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu obviněného nedošlo. I přesto je rozsudek nejtvrdším, který v USA za nelegální praktiky zvané "insider trading" dosud padl.

Jeho obhájce Terence Lynam naopak žádal nižší trest. Argumentoval chatrným zdravotním stavem finančníka, který prý trpí zhoršující se degenerativní chorobou a navíc si nezaslouží trest v délce, jaká je odpovídající násilným činům. "Jakékoliv delší věznění mu jistě zkrátí život," hrál advokát o co nejkratší trest.

Raj Rajaratnam (54), který šéfoval hedgeovému fondu Galleon Group, je přesvědčený o své nevinně a během líčení říkal, že stále nechápe, proč je souzen. I to přispělo podle expertů k nebývale vysokému trestu.

Hedgeové fondy během krize výrazně utrpěly na své pověsti a mezi veřejností i odborníky jsou označovány za jedny z viníků finanční krize. K ní přispěly zejména riskantními obchody nebo přeceňováním hodnoty některých aktiv, jako jsou hypotéky. Aktiva se ukázala jako toxická, což přispělo k prasknutí cenové bubliny na realitním trhu.