Dlouhotrvající sucha a vedra budou mít významný vliv na letošní úrodu.

Dlouhotrvající sucha a vedra budou mít významný vliv na letošní úrodu. | foto: Reuters

Česko má agrodiplomaty, mají zvýšit export potravin do Ruska i Číny

  • 34
Ministerstvo zemědělství po půl roce vybralo čtyři agrární diplomaty, kteří mají českým zemědělcům a potravinářům hledat nové obchody mimo EU. Jsou mezi nimi státní úředníci i manažer mlékárny Madeta. Odborníci na zemědělství oslovení redakcí iDNES.cz zřízení těchto postů kritizují.

Do Ruska stát vyšle Nikolu Hruškovou z ministerstva průmyslu a obchodu, v Srbsku a na Balkáně bude za české potravináře lobbovat Pavel Svoboda z CzechTrade a v Číně Vladimír Randáček z ministerstva zahraničních věcí.  V budoucnu stát počítá i s obsazením pátého postu na nestabilní Ukrajině.

Jako čtvrtý diplomat byl vybrán jediný zástupce soukromého sektoru Eduard Řeháček, který své zkušenosti exportního manažera mlékárny Madeta využije v Saúdské Arábii.

Stát počítá s náklady 3,5 milionu korun ročně na jednoho agrodiplomata. Formálně budou podřízeni ministerstvu zahraničních věcí, ale z plnění svých úkolů se budou zodpovídat ministerstvu zemědělství.

Čtyři země nevybral resort řízený Marianem Jurečkou náhodně. Představují pro Česko nejvýznamnější obchodní partnery mimo EU.

„To, že začnou na vybraných zastupitelských úřadech pracovat diplomaté, kteří se zaměří na zemědělství a potravinářství, považuji za historický krok naší proexportní politiky,“ podotkl Jurečka. Jakmile to politická situace dovolí, měl by se najít také agrodiplomat na Ukrajinu.

Ministr věří, že všechny země mají v sobě potenciál růstu a že působnost diplomatů zvýší podíl exportu českých potravin do těchto destinací.

Nebezpečný Východ?

„V principu je to správné, ale možná by se mělo uvažovat o jiných destinacích. Nejsem si jistý, že je orientace na východ dobrou cestou,“ zapochyboval agrární analytik Petr Havel.

Myslí si spíš, že by se měly posílit vazby na perspektivní trhy Evropské unie, kam směřuje 90 procent potravin a zemědělských komodit. „Růst našeho exportu do Unie má rychlejší trend než dovoz zboží odtud,“ dodal.

„Pokud se bude rozvíjet obchod s východem, nebude to o našem exportu, ale o tom, že se Česko bude bránit rostoucímu importu z těchto zemí. Všechny tyto země mají levnější pracovní sílu. Český spotřebitel hledí na cenu, jen velmi málo lidé už hledí i na kvalitu, proto je pro nás východ spíše nebezpečný,“ řekl Havel iDNES.cz. Podle něj by se Česká republika spíše měla růstu dovozu z těchto zemí spíše bránit, například zvyšováním konkurenceschopnosti.

„Zřízení funkce ‚agrodiplomatů‘ hodnotím jako totální hloupost. V zemích naší velikosti nic takového není obvyklé. Ze státní kasy se takové pozice vůbec nemají platit. V situaci, kdy republika hospodaří s deficitem, považuji takovou rozhazovačnou politiku za nehoráznost,“ nebere si servítky bývalý europoslanec za ODS Hynek Fajmon, který měl na starosti zemědělství.