K internetbankingu stačí běžná technika

Internetové bankovnictví není určeno jen profesionálním finančníkům, kteří celé dny a noci sledují blikající monitory se zprávami ze světových burz a centrálních bank.

Zároveň není pouhou hračkou pro počítačové nadšence, kteří vše řeší přes počítač - jen ten jim totiž rozumí. A není ani specialitou pro majetné. Uživateli internetového bankovnictví stačí běžně používaný počítač s připojením na internet.

A výše poplatků? Orientačně se pohybují kolem stovek až tisíců korun ročně. Ale je možné si vybrat i takovou banku, která zavedení i provoz systému poskytuje zdarma - i když někdy s menšími možnostmi pro uživatele.

Hodně staré počítače jsou nevyhovující
K tomu, aby člověk mohl ovládat svůj bankovní účet přes internet, nepotřebuje sice poslední výkřik počítačové techniky, ale zároveň nelze spoléhat na to, že by internetové bankovnictví fungovalo spolehlivě na jakémkoliv počítači. K internetovému bankovnictví by měl klient mít k dispozici počítač s mikroprocesorem alespoň na úrovni Intel 486. Lepší však je, když je počítač vybaven procesorem Pentium.

Stačí i malá paměť
Banky doporučují pro počítač klienta různou velikost operační paměti RAM. Obyčejně je zcela dostatečný RAM s kapacitou 32 megabytů (32 MB), výjimečně je třeba 64-megabytová paměť.

Nové počítače s pamětí o velikostí 16 megabytů se stěží někde seženou - standardní velikost paměti je totiž minimálně 32 nebo 64 megabytů. Ceny se podle velikostí paměti příliš neliší - i s monitorem přijde nové PC zhruba na dvacet až třicet tisíc korun včetně daně. Cena je závislá na značce i vybavení přístroje.

Důležitý je také operační systém počítače - tedy jakýsi základní program, prostřednictvím něhož majitel s počítačem komunikuje. Pro internetové systémy používané domácími bankami jsou nutné alespoň Windows 95 a pak všechny vyšší verze Windows. Operační systémy bývají nainstalovány v počítači již prodejcem a jsou součástí ceny.

K přístupu na internet je samozřejmě potřeba internetový prohlížeč - tedy program, který musí být na počítači nainstalován. U nových počítačů bývá i prohlížeč už v ceně počítače. Obyčejně bývá vyžadován Internet Explorer verze 4.0 a vyšší, případně Netscape Navigator - u toho je minimální požadovaná verze 4.0, většinou je však potřeba vyšší verze.

Modem je levnější...
Další nezbytnou věcí je prostředek napojení na internet - tedy modem, nebo pevná linka. Modem stojí přibližně tisíc až tři tisíce korun, někdy i více. Záleží na značce a druhu modemu - levnější bývají takzvané modemy interní, které se zabudují přímo do počítače, podobně jako například grafická karta.

Při použití modemu platí člověk podle toho, jak dlouho je připojen k internetu - podobně jako poplatky za telefonování. Jestliže se k internetu připojuje prostřednictvím jedné z firem, které nabízejí připojení zdarma, neplatí už žádné další poplatky.

   Na kolik Kč přijde internetbanking?
Banka Poplatek za zřízení v Kč Měsíční poplatek v Kč
Bank Austria Creditanstalt zdarma 25
Česká spořitelna zdarma 5
ČSOB-IPB 200 60
ČSOB-Poštovní spořitelna 200 60
eBanka zdarma od 55
Komerční banka zdarma 79
Raiffeisenbank zdarma zdarma
Union banka zdarma 90 či 100
Živnostenská banka zdarma zdarma

Zdroj: banky

Třicetiminutové připojení v době s nejslabšími sazbami, to znamená o víkendu, ve svátky nebo v pracovní dny od 19 hodin do sedmi hodin, vyjde podle internetových sazeb Českého Telecomu na 10,40 koruny. Výhodou připojení přes modem jsou poměrně nízké náklady. Daní za to je však nižší komfort - člověk musí nejdříve čekat na připojení, a například e-mailové zprávy si vyzvedává jednorázově, když se připojí k síti.

...pevná linka zase stabilnější
Užívání pevné linky je pro soukromé účely poměrně nákladné. Instalace vychází na zhruba deset až dvacet tisíc korun, měsíční paušální poplatky vycházejí orientačně na pět až dvacet tisíc korun. Záleží hlavně na rychlosti a objemu přenášených dat - rychlejší přenos stojí více peněz.

Téměř stejné podmínky jako pevné linky nabízejí také systémy bezdrátového připojení, u kterých je možný měsíční poplatek už zhruba od dvanácti set korun. Pevná linka nebo bezdrátové připojení je sice drahé, ale stabilnější. Člověk nemusí vytáčet linku pokaždé, když se chce připojit. Stačí jen kliknout na ikonku na počítači - a vzápětí si může prohlížet internetové stránky své banky.