Aby jste se na dovolené cítili co nejlépe, je dobré si vybrat věci pro plavání na míru. Ilustrační foto

Aby jste se na dovolené cítili co nejlépe, je dobré si vybrat věci pro plavání na míru. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

K vodě vybírejte věci na míru

Chystáte se kupovat plavecké či potápěčské brýle, ploutve nebo třeba plavky? Abyste si dobře vybrali, poradíme vám, na co se zaměřit.

Jakýkoliv výrobek určený pro vodní kratochvíle je nejlepší vybírat každému na míru. Proto zajděte do kamenné, nejlépe specializované sportovní prodejny, kde vám budou schopni poradit a také si tam vše můžete vyzkoušet.

. Infografika

Věci k vodě: co byste měli mít s sebou, když si vyrazíte zaplavat

Pokud přesto chcete nakupovat přes internet, nezapomeňte si k ceně připočítat dopravné - jedny plavecké brýle za výhodnou cenu se tak mohou prodražit.

. Rada MF DNES

Nesahejte zevnitř na skla brýlí

O to, aby se vám brýle ve vodě nezamlžily, se stará speciální úprava na vnitřní straně zorníků - antifog. Absorbuje vlhkost, a tak brání mlžení. Aby dobře fungovala, musíte si nasadit brýle suché. Na skla byste neměli sahat, čistit je za mokra nebo nechávat ve vlhku. Vodičky proti mlžení vám nepomohou. Jsou určeny pro brýle bez této úpravy.

Brýle - musí držet i bez pásku
Že vám do plaveckých brýlí nepoteče, můžete snadno poznat už v prodejně. "Lehce je přitiskněte. Když vydrží přisáté na obličeji, aniž je přidržuje gumička za hlavou, vybrali jste správně," říká Martin Korbel ze společnosti Arena Praha, která nabízí věci na plavání.

Velmi důležitý je nosník spojující zornice. Může být takzvaně samonastavitelný, kdy se silikonový rám roztáhne podle potřeby. Další možností je tvrdý plastový, obvykle s třemi zarážkami. V nabídce jsou i brýle s výměnnými nosníky v několika velikostech.

Záleží jen na vás, co vám nejlépe sedne. Pokud budete plavat na koupališti nebo ve venkovním bazénu, mohou být dobrou volbou brýle s tmavými zrcadlovými skly.

Podobná rada platí i pro brýle určené k potápění. "Masku lehce přitlačte a nasajte nosem trochu vzduchu. Pokud vám drží na obličeji, je pro vás vhodná," radí instruktor potápění František Harant z klubu diversdream.cz.

Čepička - nejlepší je silikonová
Do některých bazénů vás bez plavecké čepičky nepustí. Pokud budou vaše děti chodit do plaveckého kurzu na půl roku nebo pojedete do lázní, postačí vám levná latexová čepička.

Jestliže vás plavání baví, kupte si raději silikonovou čepici. Má delší životnost a je příjemnější. Čepičku nasazujte podle doporučení výrobce. Pozor si dejte především na dlouhé nehty nebo ostré prstýnky, které by ji mohly protrhnout.

. Co vám může zpříjemnit plavání

Vodotěsný MP3 přehrávač s rádiem - přístroj se připevňuje pomocí klipu na gumu od brýlí nebo za plavky a ve výbavě má klasická i vodotěsná sluchátka. Hudbu tak můžete poslouchat i při plavání. Oficiální cena je 3 999 korun, ale na internetu jej lze sehnat téměř o tisíc korun levněji.

Neoprenový pásek na masku usnadní nasazování potápěčských brýlí a zabrání nepříjemnému tahání vlasů. Cena se pohybuje kolem 200 korun.

Ploutve - tvrdé jen pro zdatné
Na šnorchlování si kupte ploutve s botičkou. Vyrábějí se dle velikosti bot a zkoušet byste je měli na bosou nohu. "Měly by vám být akorát. Pokud budou mít malou vůli, můžete si do nich vzít neoprenové ponožky. Rozhodně by vám neměly při zakývání do všech stran plandat," radí František Harant.

Abyste získali představu, jak jsou které tvrdé, zkuste jich několik ohnout. Jakou tvrdost zvolit, závisí na vaší zdatnosti. Pokud jste sportovec a koupíte si hodně měkkou ploutev, tak si šnorchlování neužijete, protože budete kopat jak zběsilí.

Jestliže ale nemáte moc dobrou fyzickou kondici, budou měkké ploutve dobrou volbou. S tvrdými by pro vás bylo šnorchlování příliš náročné a rychle byste se unavili.

Jestli jste si dali letní předsevzetí, že začnete chodit plavat a naučíte se kraul nebo znak, vyzkoušejte speciální ploutvičky do bazénu, které se od těch na potápění liší. Pomohou vám snadněji se udržet na hladině, a přitom budete rychlejší.

Šnorchl - nemusí do něj zatékat
Pokud se chcete vyhnout neustálému vyfukování a vylévání vody po každé větší vlně nebo ponoření, vyberte si šnorchl s vlnolamem a výpustním ventilem. Vlnolamy umístěné na vrcholu trubice, které mohou být kombinované ještě se záklopkou, účinně brání vniknutí vody.

A když už se do hubice nějaká dostane, stačí po vynoření jen uvolnit ventil pod náustkem, lehce fouknout a voda vyteče. V prodejně si také vyzkoušejte, zda je upínání šnorchlu k masce jednoduché.

Plavky - bez lycry vydrží déle
Chcete, aby vám plavky vydržely déle než jedno léto? Kupte si takové, které budou z odolného materiálu. Většina plavek je vyrobena ze směsi polyamidu a pružného materiálu, jakým je například lycra.

Té však nesvědčí chlorovaná a slaná voda, takže se po čase začne "sypat" - plavky ztratí elastické vlastnosti, visí na vás, začínají být průhledné.

Plavky s výrazně delší životností, u kterých se používají odolnější vlákna nebo polyester, jsou obvykle značeny jako Chlorine Resistant, Endurance nebo Waternity.

Jak životnost plavek prodloužíte? "Ihned po plavání je propláchněte ve vlažné vodě a nechte pozvolna uschnout," doporučuje Martin Korbe. "Sušením na topení nebo třeba pod fénem na vlasy byste poškodili elastická vlákna."