Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Ceny kakaa prudce padají, čokoláda však nezlevní. Za výkyvem stojí roboti

  • 26
Kakao bylo loni jednou z nejvýhodnějších investic, letos je však pro spekulanty propadákem. Komodita, která je hlavní součástí čokolády, na burze přišla o 15 procent své hodnoty. Analytiky prudký propad zaskočil.

Podle zemědělského analytika Jonathana Parkmana ze společnosti Marex Spectron, kterého citoval list The Wall Street Journal, jsou pohyby dány tím, že mnohem více transakcí než v minulosti probíhá prostřednictvím automatických počítačových operací.

Systémy kupují nebo prodávají komodity na základě algoritmů, které reagují například na ceny nebo roční dobu.

Neplaťte za čokoládu víc, než musíte!

Podívejte se, v jakém řetězci je čokoláda v akci, a ušetřete! Více akčních letáků a zboží v akci najdete na AkčníCeny.cz.

Kdo loni investoval do kakaa, mohl si přijít na slušné peníze. Cena komodity na burze rostla až o třicet procent, letošní měsíce ale kakau nepřejí. Tuna zlevnila od prosince o více než 400 dolarů na zhruba 2 900 dolarů.

Loni kakao zdražovalo kvůli suchu a neúrodě v Ghaně, kde se vypěstuje asi 17 procent světové produkce kakaa. V prosinci cena vystřelila na 3 397 dolarů za tunu - nejvíce od března 2001, od té doby však padá. V roce 2001 byl propad dán mimo jiné vyhrocenou politickou situací v Pobřeží slonoviny, které je největším světovým pěstitelem.

Zatímco investoři se třesou o zisky, výrobcům čokolády stav vyhovuje. Přesto je však přinejmenším sporné tvrdit, že čokoláda v důsledku propadů na komoditních burzách zlevní.

Podle Jindřicha Fikara, majitele Čokoládoven Fikar, prudký pokles zřejmě nepovede u velkých hráčů na trhu ke zlevnění čokolády. Zhruba polovina hráčů už kakao nakoupila a druhá polovina čeká na ještě lepší ceny.

„Ke zlevnění to povede jen těžko. Řada velkých producentů nakupovala za vysoké ceny, ale nezdražovala. Těžko nyní proto čekat, že budou zlevňovat,“ míní Fikar. Jeho firma bedlivě sleduje současné propady, protože potřebuje uzavřít novou smlouvu na dlouhodobé dodávky kakaa. Naposledy nasmlouvala předloni v prosinci, kdy však byly ještě výhodnější ceny než nyní.

Také podle analytičky společnosti Finlord Evy Mahdalové produkty z kakaa nezlevní. „Musel nastat pokles na burze opravdu v desítkách procent. Navíc v tomto kontextu se projevuje velký faktor zpoždění a to minimálně o tři čtvrtě roku. Podle našeho názoru budou mít spíš nyní výrobci čokolády vyšší marže,“ uvedla.

Propad cen přisuzuje Mahdalová příznivému období dešťů v Pobřeží slonoviny, což vyvolalo očekávání, že produkce kakaa bude vysoká. „Pobřeží slonoviny produkuje více než 40 procent globální nabídky kakaa. Také ekonomické problémy Číny měly a do budoucna by ještě mohly mít negativní vliv na poptávku po kakau.“

Podle Mezinárodní organizace pro kakao (ICCO) globální produkce klesá, podobně jako celosvětová spotřeba této suroviny. Globální spotřeba kakaa se snížila z 4,3 milionu tun na 4,1 milionu tun v roce 2015.