Kalifornskou krizi bude řešit zvláštní tým

Americký prezident George Bush jmenoval v noci speciální tým, který se bude soustavně věnovat řešení energetické krize, která se z Kalifornie pomalu šíří i do okolních států unie. Federální skupina bude pracovat pod vedením viceprezidenta Dicka Cheneyho. Přední energetické společnosti hlásí, že brzy dojdou zásoby zemního plynu. Kalifornský krizový fond pro státní nákupy elektřiny je vyčerpán. "Jsme si dobře vědomi, že situace v Kalifornii se začíná dotýkat sousedních států ... Je zcela jasné, že poptávka převyšuje nabídku, že je zde více uživatelů elektřiny a plynu než postavených provozů. Musíme s tím něco dělat," prohlásil Bush.

Zároveň po schůzce s poradci a členy vlády slíbil, že bude jednat odvážně a rychle. Rozhodl s tak nedostát svým slovům z minulého úterý, kdy ponechal v platnosti nařízení svého předchůdce Billa Clintona, podle kterého musí výrobci nadále dodávat elektřinu zadluženým kalifornským distributorům.

Příčiny energetické krize:
Poptávka po elektřině se ve třech západních státech USA za poslední desetiletí zvýšila o 12 000 megawattů.

Během stejného období však vzniklo pouze 3000 megawattů nových kapacit a rezervní kapacity se tak zmenšily téměř na nulu.

Distribuční firmy musí platit stále více poplatků svým partnerům, přitom ale vyšší náklady na provoz nemohou přenést na maloodběratele. Zákon totiž domácnosti chrání až do roku 2002.

Při té příležitosti Bush varoval, že tento krok je "první a poslední pomocí, kterou od něj může nejbohatší stát unie požadovat". Nařízení platí do 7. února, Bush ho zatím prodlužovat nehodlá.

Krize dovedla na pokraj bankrotu dvě velké rozvodné společnosti a hrozí poškodit ekonomiku nejbohatšího státu USA. V minulých dnech vykazovaly známky i sousední státy Oregon a Washington, odkud získává Kalifornie nouzové dodávky elektřiny z hydroelektráren.

Z důvodů sucha z těchto států rychle odcházejí rezervní kapacity. "Poptávka po energii vysoce přerostla nabídku. Stejně jako pro Kalifornii to platí i pro Severozápad," prohlásil mluvčí Severozápadní energetické komise John Harrison.

Dodal, že Amerika se ocitne ve velkých problémech, pokud nastane studená a velmi suchá zima. To se zatím naplňuje. Severozápad trápí tíživé sucho, které silně omezuje výkon hydroelektráren.

Ty za normální situace zajišťují 75 procent dodávek elektřiny v regionu. Stav vody na přehradách dosahuje historických minim.

Nevadská společnost Sierra Pacific Resources požádala státní úřady o mimořádné zvýšení maloobchodních tarifů za elektřinu v průměru o 17 procent. Tento růst je nutný kvůli rostoucím velkoobchodním cenám na západě USA.

Přední kalifornská distribuční společnost Pacific Gas and Electric uvedla, že do měsíce jí zřejmě dojdou zásoby zemního plynu 3,8 milionu jejích 3,8 milionu.

Rezervy byly v posledních týdnech výrazně odčerpány a dodavatelé nejsou ochotni zajistit vytvoření nových.

Guvernér Gray Davis zatím nemá další peníze na zaplacení dluhů nesolventních distribučních firem PG&E a Southern California Edison. Pokud to bude schváleno, chtěl by použít veřejné prostředky.