Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Úředníci dostanou odměny podle bodů. Zkuste si, jak byste dopadli vy

  • 90
Státní úředníci budou dostávat odměny podle počtu bodů, které získají za své znalosti, dovednosti či kázeň. Počítá s tím návrh nařízení vlády, který má MF DNES k dispozici. Připravili jsme pro vás kalkulačku, na které si můžete spočítat, na kolik peněz byste si přišli vy.

Hodnotící tabulka obsahuje čtyři okruhy hodnocení - čím víc bodů, tím lepší výsledky. První okruh zahrnuje úřednické znalosti a dovednosti. Nejvíc bodů dostane úředník za perfektní ústní i písemný projev, dále musí být skvělý vyjednavač, zvládat krizovou komunikaci a umět vybruslit ze zapeklitých situací.

Vysoký plat a prémie

Najděte si dobře placenou práci na jobDNES.cz. Vybírejte z aktuálních pracovních pozic.

Ideál je týmový hráč, se kterým se dobře spolupracuje a který je připraven pomoci a poradit kolegům. Je také rychle přizpůsobivý změnám, ochotný učit se nové věci, je tvůrčí a rozhodný. Má disciplínu, je přesný, pečlivý, vnímavý a profesionální při jednání s občany, firmami nebo s lidmi ve státní správě.

Druhý okruh hodnotí, do jaké míry úředník plní včas a kvalitně úkoly, které dostane a také jak si poradí s řešením předložených problémů. Za třetí - úředník buď dodržuje (jeden bod), nebo nedodržuje služební předpisy (nula bodů). A za čtvrté - úředník si zvyšuje kvalifikaci tím, že skládá úřednické zkoušky ve svém oboru (jeden bod) nebo své vzdělávání zanedbává.

Osobní příplatek může být až 39 tisíc korun

Dokonalý úředník může získat až šestnáct bodů a tedy maximální osobní příplatek ve své služební třídě. Strop je podle aktuálních platových tabulek 39 tisíc korun (více čtěte zde). Na něj dosáhnou jen ti, kdo mají v úřadě na starosti vytváření strategických dokumentů a dlouhodobých koncepcí - dnes to jsou náměstci a vrchní ředitelé, případně šéfové úřadů (šéf celníků, šéf berních úředníků, šéf sociální správy apod.).

Jedná se o odměnu k tarifnímu platu. Ten se odvíjí od toho, jak vysoko v hierarchii úředníků je dotyčný zařazen a taky od počtu odsloužených let. Služební zákon zavádí některá nová označení pro úřednické funkce. V třídách 5. až 10. budou referenti (stačí jim výuční list), následují odborní referenti (střední škola s maturitou), vrchní referenti a radové (vyšší odborná škola nebo bakalář). V třídách 11. až 16. budou pak nejníže radové, dále odborní radové (ministerský či vládní) a nejvýš vrchní radové. Vrchní rada musí mít vysokou školu. (více v příloze zákona o státní službě).

Zákon o státní službě pro většinu státních úředníků odstartuje 1. července, kdy pod něj začne postupně přecházet zhruba 60 tisíc lidí. Řadoví pracovníci o převedení do státní služby musí požádat do konce srpna. Jinak jim do dvou let pracovní poměr automaticky skončí.

Jakmile budou do služebního poměru oficiálně přijati, začnou pro ně platit přísnější pravidla než pro ostatní zaměstnance státu. To jsou zejména učitelé nebo administrativní a pomocní pracovníci. Ti se nadále budou řídit zákoníkem práce.