Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kalousek chce do státní kasy přihrát miliardy od zločinců

  • 200
Ministerstvo financí si chce posvítit na podezřelé majetky, zejména na daňové úniky, peníze z korupce a z další trestné činnosti. Vyplývá to z jeho expertní analýzy, která chce za pár dnů poslat do vlády. Odčerpávání výnosů z trestné činnosti by přineslo miliardy do státního rozpočtu.

Experti ministerstva v této souvislosti znovu oživují také otázku daňové amnestie. Naposledy si s ní pohrával předchozí ministr Eduard Janota. Dodaňovat nově nalezený majetek lze už dnes, a to maximálně deset let nazpět. Ale to nestačí. "Veřejné rozpočty získají jen patnáct procent z takového příjmu plus případné příslušenství," vysvětluje Jakub Haas, mluvčí MF.

Experti z ministerstva také zvažují zavedení majetkových přiznání pro určitou skupinu lidí, například od určité výše majetku, nebo pokud by to člověku nařídil soud. Přiklánějí se k druhé možnosti. Majetková přiznání pro bohaté patří k nápadům levice a odborníci poukazují na to, že nejdou dohromady s vládním programem. Jako varianta však zůstávají.

"Analýza nepředjímá politická rozhodnutí, je to přehled možností v této oblasti," soudí Radovan Zídek z ministerstva financí, jeden z autorů analýzy. Vzhledem k tomu, že analýza je poměrně čerstvá, ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) zatím nebyl připraven jednotlivé možnosti komentovat.

V odhalování daňových podvodů a podezřelých přesunů peněz by mohli policii nově vydatně pomáhat daňoví a celní experti. "Ne vždy mají policisté brilantní znalosti z účetnictví a podobně," vysvětlil Martin Linhart, ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, který má na starosti výnosy z trestné činnosti. "Uvítali bychom především zřízení společných vyšetřovacích týmů u více správních úřadů," potvrdila Jaroslava Musilová z Generálního finančního ředitelství.

Analýza se odvíjí od Strategie boje proti korupci a spolupracovalo na ní i vnitro. Pod ministerstvem financí by měl vzniknout specializovaný útvar Finanční stráž ČR. V ní by působili specialisté, kteří se vyznají ve finančních machinacích i v nových technologiích. Zabývali by se závažnými daňovými úniky a získáním důkazů pro policii.

Materiál přichází s revolučním opatřením, které by usnadnilo zabavování majetku z trestných činů: pokud je velká pravděpodobnost, že majetek dotyčného pochází ze zločinu, bude dokazování, že byl pořízen z legálních příjmů, na majiteli, nikoliv na policii. Obávat by se měli jen ti, kteří se namočili do trestné činnosti. "Půjde o zločince, kteří byli pravomocně odsouzeni, a v rámci trestního řízení se nepodařilo prokázat, odkud majetek pochází," vysvětluje Linhart. O obrácení důkazního břemene by s největší pravděpodobností podle mluvčího Haase rozhodoval soud.

Úsilí ministerstev by mohli pocítit všichni. Finanční úřady mají spolupracovat s policií a podezřelé klienty hlásit. Policie by měla znovu získat přístup do daňového řízení. Letos ho ztratila, protože nový daňový řád nařídil finančním úředníkům mlčenlivost.