Ministr financí Miroslav Kalousek avizuje horší vývoj ekonomiky kvůli situaci v eurozóně, než vláda očekávala. Vláda proto chystá další úsporná opatření. Čekají nás komplikované časy, řekl premiér Petr Nečas.

Ministr financí Miroslav Kalousek avizuje horší vývoj ekonomiky kvůli situaci v eurozóně, než vláda očekávala. Vláda proto chystá další úsporná opatření. Čekají nás komplikované časy, řekl premiér Petr Nečas. | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Kalousek chystá další velké škrty a stejně jako Nečas čeká těžké časy

  • 1676
Kvůli očekávaným horším výsledkům ekonomiky, než jaké vláda předpokládala při přípravě rozpočtu, chystá ministr financí Miroslav Kalousek několik scénářů úsporných opatření. S těmi podle něj vláda přijde do parlamentu na jaře. "Budou na příjmové i výdajové straně rozpočtu," řekl Kalousek.

Znamená to, že vláda chystá další škrty, ale i růst daní. "Pracujeme na několika krizových scénářích, abychom si z menu možných opatření mohli vybrat," uvedl ministr financí na semináři Národní ekonomické rady vlády k dluhové krizi a jejímu dopadu na Českou republiku. "Nečekají nás žádné snadné časy," řekl Kalousek.

Obdobně se vyjádřil premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Je to téma, ze kterého máme nervy, čekají nás komplikované časy," uvedl předseda vlády.

Zdůraznil, že vše, co se nyní děje v zemích eurozóny, které řeší krizi Řecka a její možné dopady na evropské banky, má vliv i na českou ekonomiku. "Stabilita a funkčnost eurozóny je v našem národním zájmu," řekl Nečas.

Předpověděl, že nutností pro Evropu bude větší koordinace fiskálních politik, tedy výše a struktury veřejných výdajů a daní. "Mít stabilizované veřejné finance ale nestačí, důležité je posílení konkurenceschopnosti Evropy," řekl Nečas.

Eurozóna se může zmenšit, i směřovat k evropskému ministrovi financí, naznačil Kalousek

Kalousek řekl, že základní problém eurozóny jí byl vložen už do kolébky. Jde podle něj o to, že země eurozóny nemají jednoho společného regulátora veřejných peněz.

Premiér Nečas o českých bankách

"Česká národní banka má dostatek instrumentů, aby ochránila likviditu českých bank."

Podle ministra financí nelze předpovědět, jakým směrem se eurozóna bude vyvíjet. Jednou z možností je podle něj zmenšení bloku zemí, které budou platit společnou evropskou měnou. "Nebo je to možnost nějaké fiskální unie se společným ministrem financí eurozóny," naznačil Kalousek. To je podle něj "německý scénář".

Pokud podle Kalouska země Evropské unie nevyřeší problém, který představují nejen dluhy Řecka a některých dalších zemí, ale i jejich možné dopady na evropské banky, může se podle něj Evropa dostat do velmi vážné systémové krize.

"Česká národní banka má dostatek instrumentů, aby ochránila likviditu českých bank," zdůraznil ale premiér Nečas. Prakticky stejně se vyjádřil i Kalousek.

Čísla vývoje ekonomiky budou horší, než jsme čekali dřív, řekl Kalousek

Dopad současné situace v Evropě bude podle Kalouska i ten, že česká vláda bude muset korigovat čísla vývoje ekonomiky, na nichž je postaven i návrh rozpočtu na příští rok. "Stále si ale stojím za tím, že deficit veřejných financí bude začínat trojkou," uvedl Kalousek. Ministerstvo financí v červenci odhadovalo pro letošní i příští rok růst české ekonomiky o 2,5 procenta v obou letech.

Rozpočet na příští rok, který vláda sestavila, podle Kalouska musí být v parlamentu schválen, i když nebude stát na reálných číslech. Očekává, že na jaře bude muset vláda do parlamentu přijít s novelou rozpočtu, spolu s návrhy úsporných opatření na příjmové i výdajové straně.

Člen Národní ekonomické rady vlády Vladimír Dlouhý na semináři řekl, že společná evropská měna přispěla k prohloubení krize. Přesto považuje za nejhorší možný scénář pro Českou republiku rozpad eurozóny. "Můžeme stát před dlouhou, poměrně hlubokou recesí," předvídá Dlouhý.