Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek 19. prosince v Praze na...

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek 19. prosince v Praze na jednání Sněmovny. | foto: ČTK

Kalousek nabídl vládě, za co TOP 09 podpoří všechny její rozpočty

  • 568
Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 nabídl vládě, že jeho strana podpoří rozpočet na příští rok, ale i v příštích letech. TOP 09 pro to má ale jednu podmínku - že vláda bude akceptovat celý text fiskálního paktu Evropské unie a také ho dodržovat. Kalousek řekl, že strana je ochotna se k tomu zavázat i písemně.

"Pokud vláda bude dodržovat výši strukturálního schodku rozpočtu pod jedno procento HDP, má naši podporu," oznámil Kalousek. "Není to spojeno s žádnými jinými, například personálními podmínkami," zdůraznil.

Za splnění této podmínky by podle rozhodnutí vedení TOP 09 strana podpořila i schválení fiskálního paktu Evropské unie. K tomu se Česká republika odmítla připojit v době, kdy byla u moci vláda Petra Nečase kvůli nesouhlasu ODS a bývalého prezidenta Václava Klause. Podobně jako Česko se zachovala už jen Velká Británie.

Nová koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL se dohodla, že se k fiskálnímu paktu Evropské unie připojí, ovšem s výjimkou dvou jeho částí, které se týkají zavedení dluhové brzdy a snižování strukturálního deficitu. Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu připojí, do roku přijaly právní předpis, který zajistí, že strukturální schodek nepřesáhne 0,5 procenta HDP.

V reportu pro Evropskou unii, takzvaném konvergenčním programu, ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem uvedlo, že v příštím roce počítá s výší strukturálního deficitu veřejných financí 1,8 procenta HDP. Jedno procento HDP představuje přibližně 40 miliard korun.

K přijetí paktu je třeba 120 hlasů. Vláda potřebuje hlasy od opozice

Ke schválení fiskálního paktu přitom potřebuje Sobotkova vláda ve Sněmovně 120 hlasů, tedy ústavní většinu. Tolik hlasů ale nemá, disponuje jen 11 hlasy a s podporou ODS ani komunistů určitě počítat nemůže. Hlasy od TOP 09 tedy bude potřebovat, protože je nejspíš nezíská ani od poslanců Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

"Nečasova vláda nechtěla fiskální pakt podepsat, ale chovala se podle něj, Sobotkova vláda se k němu hlásí, ale nechce se podle něj chovat," řekl Kalousek. Za minulé koalice ODS, TOP 09 a VV (později LIDEM) se strukturální deficit ze 4,3 procenta HDP v roce 2010 podařilo snížit na 0,3 procenta v roce 2013. Letos se počítá se strukturálním deficitem 1,3 procenta HDP, příští rok 1,8 procenta hrubého domácího produktu.

"Pokud by se vláda chovala podle fiskálního paktu, stále má prostor pro to, aby mohla prosazovat vlastní programové priority," zdůraznil Kalousek. Jednání o fiskálním paktu úzce souvisí s přípravou státního rozpočtu na příští rok.

Koalice se stále nedohodla ani na výši schodku, natož na tom, jak budou rozděleny peníze pro jednotlivé kapitoly. Ministři jsou nespokojeni s tím, kolik jim ministerstvo financí nabízí. Například ministr školství Marcel Chládek z ČSSD i ministr vnitra Milan Chovanec by rádi zvýšili platy učitelům, respektive policistům. Jednání o výdajových rámcích rozpočtu už vláda několikrát přerušila a odložila.

Doufám, že to není jen další pokus o vtip, řekl šéf poslanců ANO

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na nabídku od TOP 09 reagoval, že není obvyklé, aby si seriozní partneři takové nabídky posílali přes média.

Pokud Kalousek s touto nabídkou přijde na jednání rozpočtového výboru Sněmovny, bude se jí ANO podle Faltýnka zabývat. "Doufám, že to není další pokus o vtip," glosoval nabídku od exministra financí z TOP 09.

"Jsem přesvědčen, že to není vážně míněná nabídka," řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. Návrh TOP 09 označil za účelový.