Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl přesun miliardy korun v rozpočtu, pokud Senát zatrhne rozdělování výnosů z hazardu loterijním společnostem.

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl přesun miliardy korun v rozpočtu, pokud Senát zatrhne rozdělování výnosů z hazardu loterijním společnostem. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Kalousek nabízí miliardu sportu a kultuře. Senát má zkrouhnout hazard

  • 109
Miliardu korun nabídl ministr financí Miroslav Kalousek při jednání o rozpočtu pro příští rok na financování sportu či ochranu kulturních památek. Má ale podmínku. Senát musí přepsat pravidla pro hazard v daňové reformě a sebrat loterijním společnostem možnost rozdělovat odvody ze zisku. Rozpočet už čeká jen závěrečné schvalování.

"800 milionů pro sport do kapitoly ministerstva školství, 100 milionů na ochranu kulturních památek do rozpočtu ministerstva kultury a 100 milionů na sociální projekty neziskových organizací do kapitoly ministerstva práce a sociálních věcí," představil ministr financí změny, které navrhl v rozpočtu na příští rok. Poslanci ho budou definitivně schvalovat příští týden, ve středu ve druhém čtení jen načítali pozměňovací návrhy.

Většina z nich ale nemá šanci na úspěch, pokud je nepodpoří vládní většina ve Sněmovně. Jednou z výjimek může být právě Kalouskův návrh, který ministr předběžně projednal se senátory. Jde mu u o to, aby Senát s převahou ČSSD napravil kiks poslanců při schvalování daňové reformy - ze zákona zcela vypadly poplatky za všechny typy hracích automatů.

Navíc poslanci napříč Sněmovnou odhlasovali, že povinné odvody hazardu (dvacet procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi) se rozdělí na tři hromádky: třetina pro obce, třetina pro ministerstvo školství na sport a o třetině peněz by rozhodovaly samy loterijní společnosti.

To špičky ODS, TOP 09 a Věcí veřejných odmítají. Trvají na tom, že o odvody se mají podělit obce a státní rozpočet a hazard nemá do rozdělování peněz co mluvit. Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha iDNES.cz potvrdil, že jeho strana změnu požadovanou Kalouskem podpoří. (více zde)

"Vyškrábali jsme tu miliardu, kde se dalo," řekl ministr financí k chystanému převodu miliardy pro sport, kulturní památky a sociální projekty. "Pokud v Senátu zvítězí lobby loterijních společností, pozměňovací návrh stáhnu," zdůraznil Kalousek.

Poslanci navrhli přidat vysokým školám. Dobeš nepočítá s tím, že to může projít

Státní rozpočet na příští rok je navržen se schodkem 105 miliard korun oproti letošním zhruba 135 miliardám. Z toho 101,3 miliardy mají pokrýt státní dluhopisy. Celkem by měl stát vybrat 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,190 bilionu. (více zde)

I vládní politici už ale připouštějí, že je rozpočet postaven na příliš optimistickém odhadu vývoje ekonomiky v příštím roce. A ministr financí předpokládá, že vláda bude nejspíš muset přinést už v prvním čtvrtletí 2012 do Sněmovny novelu rozpočtu.

Při projednávání rozpočtu ve středu ve druhém čtení padla i řada dalších pozměňovacích návrhů. Například komunistka Marta Semelová navrhla přidat 1,2 miliardy korun vysokým školám na úkor kapitoly všeobecná pokladní správa. Se stejným návrhem přišli i poslanci z dalších stran, Ivan Ohlídal z ČSSD a bývalý pražský primátor, poslanec ODS Pavel Bém.

"Investice do vzdělání jsou investicí do budoucnosti země. Cílem každé rozumné vlády musí být investice do vysokých škol," zdůvodnil Bém návrh přidat vysokým školám 1,2 miliardy korun, o které přišly oproti letošnímu roku.

"Hrálo" se ale i o drobné. Například komunista Vojtěch Adam navrhl přidat ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy 20 milionů korun na podporu Velké ceny ČR v závodech motorek na Masarykově okruhu v Brně. "Je to výkladní skříň republiky. Za tři dny ji navštíví čtvrt milionu lidí," zdůvodnil poslanec z Jihomoravského kraje svůj lobbing za více peněz na závody motorek.

"Jsem úplně zděšen, co s těmi všemi penězi budu dělat," reagoval v nadsázce ministr školství Josef Dobeš z VV. Pak už vážněji dodal, že křehká koaliční shoda je jen na tom, že dostane 800 milionů navíc pro sport. Počítá s tím, že další návrhy, včetně posílení vysokých škol o 1,2 miliardy korun, neprojdou.