Výjimek musíme mít co nejméně, říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Výjimek musíme mít co nejméně, říká ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Stravenky a režijky skončí, místo nich bude paušál, navrhuje Kalousek

  • 1593
Ministerstvo financí chce na jedné straně zrušit daňovou výjimku na stravenky či režijní jízdenky, na straně druhé chystá zavedení nových úlev. Mezi ně patří zejména zaměstnanecký paušál, na který by měli na rozdíl od stravenek či režijek nárok všichni zaměstnanci.

"Chceme-li mít nižší daňovou sazbu, musíme mít výjimek co nejméně," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle návrhu zanikne celkem 28 výjimek pro fyzické i právnické osoby. Polovina z nich bude mít na rozpočet zanedbatelný dopad.

Největším přínosem pro státní kasu pak má být právě postupné zrušení odpočtu na hypotéky (5 miliard pro státní kasu) a zrušení zvýhodnění stravenek a příspěvku na závodní stravování (5,2 miliardy).

Je málo pravděpodobné, že by stát tyto peníze při zrušení konkrétní výjimky vybral celé, protože se příspěvek na stravování firmám nově prodraží (o 32 procent na odvodech) a zaměstnanci také (o daň z příjmu  a pojistné).

O peníze ale podle Kalouska nejde. "Parciální benefity jsou diskriminační pro ty, kteří je nemají. Jakákoli výjimka pro jednu skupinu znamená nevýhodu pro ostatní," konstatoval Kalousek.

Přesto vzniknou dvě nové výjimky: zaměstnanecký paušál (výpadek z rozpočtu kolem 12 miliard ročně) a pro firmy se zavede sleva na dani ve výši zaplacené dividendy (maximálně v řádu jednotek miliard). Vzroste také sleva na dítě (daňové poplatníky to přijde na cca 3,5 miliardy korun) a možnost snižovat až dvakrát víc než dosud daňový základ o výši darů (1 miliarda).

Pracovní návrh reformy podle informací MF DNES počítal také se slevou na dani přispívající na péči o dítě (školkovné). Ministr jej ale zatím nenavrhl, nicméně připustil, že "jistou daňovou úlevu si umím představit. Ohraničenou například věkem dítěte či objemem uplatněné částky."

Přestanou lidé obědvat?

Studie poradenské společnosti Mazars uvádí, že zrušení výhody na stravenky a další benefity povede k výpadku státního rozpočtu ve výši miliard - protože lidé budou méně utrácet za jídlo v restauracích a bude tak nižší výběr třeba DPH.

Kalousek je přesvědčen, že rušení stravenek státní pokladně neuškodí. "To by se mohlo stát, pokud by se zvýšila efektivní míra zdanění, a to se neděje," vysvětluje.

Výjimky na odstřel

- osvobození stravenek

- osvobození režijních jízdenek

- osvobození plnění poskytovaných ozbrojenými silami vojákům a žákům vojenských škol

Kolem stravenek a režijních jízdenek zřejmě bude největší "poprask". Když měla loni úřednická vláda obhájit zrušení výjimky na nižší DPH mimo jiné právě z "režijek", tvrdě narazila. Železničáři si hrozbou stávky vymohli návrat výjimky. Kalousek za sebe slibuje, že odborářům neustoupí.

"Jsem velmi odhodlán ke zrušení těchto výjimek. A samozřejmě záleží na tom, jak moc je vláda odhodlána plnit své programové prohlášení," uvedl ministr v rozhovoru pro MF DNES.

U ostatních volnočasových benefitů (poukázky na kulturu, sport, zdravotnické služby apod.) má výjimka zůstat. "Dojde k zavedení limitu pro osvobození," uvádí se v návrhu reformy.

Ten by podle dřívějších úvah ministerstva mohl být například do výše 10 tisíc korun ročně. To by se provozovatelů těchto systémů nijak nedotklo - průměrná hodnota poukázky na zaměstnance činí kolem 3,5 tisíce korun ročně.

U režijních jízdenek by na devatenáctiprocentní dani z příjmu, kterou by zaměstnanci museli zaplatit ze svého, mohlo připlynout podle střízlivého výpočtu ministerstva 100 milionů korun.

Mezi společnostmi, které tento benefit svým lidem poskytují, patří z velké části podniky dotované z veřejných peněz. Ať už České dráhy nebo různé městské dopravní podniky. Kdyby chtěly firmy režijky zachovat, musely by nově z veřejných peněz utratit víc, protože by z režijek platily pojistné. A na to asi mít nebudou.
Kalousek nicméně očekává, že v rámci koaliční diskuse se s výjimkami bude ještě hýbat.

Výjimky, které přežijí

- osvobození příjmů z prodeje rodinného domu a bytu včetně pozemku

- osvobození příjmů z převodu členských práv družstva a účasti na obchodních společnostech

- osvobození státního příspěvku - stavební spoření

- osvobození dotací ze státních a veřejných rozpočtů, fondů, přidělených grantů a příspěvků z prostředků Evropských společenství

- osvobození příjmů z prodeje cenných papírů s výjimkou papírů nabytých v rámci kuponové privatizace

- osvobození příjmu plynoucího ve formě daňového bonusu