Ministr financí Miroslav Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek | foto: iDNES.cz

Kalousek: Musíme šetřit, jinak ztratíme rating a dluh zdraží o miliardy

  • 229
Česku hrozí kvůli aktuální politické situaci zhoršení ratingu. Uvedlo to ministerstvo financí. Zhoršení by podle úřadu prodražilo státní dluh. Vláda má potíže prosadit reformy, které mají snižovat deficit rozpočtu pomocí vyšších daní a nižších výdajů.

"Pokud bychom nepokračovali ve snižování deficitu, přišli bychom o pracně budovanou důvěru na finančních trzích. Díky ní si totiž půjčujeme výrazně levněji, než řada starých států EU, o těch nových ani nemluvě," uvedl v tiskové zprávě ministr financí Miroslav Kalousek.

Ratingové agentury podle ministerstva výrazně zvýšily dohled nad politickou situací v jednotlivých zemích a dávají také větší důraz na politická kritéria v rámci svého celkového hodnocení.

Rating

Je klíčovým vodítkem pro investory, kteří podle něj hodnotí, jak je pro ně daná země riziková. Obecně platí, že čím vyšší je rating, tím je země považována za spolehlivějšího dlužníka. Věřitelé a trhy obecně pak takové zemi půjčují peníze za příznivějších podmínek, zpravidla tedy s nižším úrokem. To je klíčové pro plánování státních výdajů.

Například ratingová agentura Moody’s na posledním jednání v květnu tohoto roku specificky Českou republiku upozornila, že případná politická nestabilita může být rozhodujícím faktorem pro případná budoucí rozhodnutí o ratingu jednotlivých zemí, uvedl rezort financí. 

Již 7. září vydala podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba tato agentura komentář k aktuální politické situaci v České republice, konkrétně zmiňuje roli skupiny šesti koaličních poslanců při blokování legislativy nezbytné pro udržení fiskálního cíle 2,9 procenta schodku veřejných financí na rok 2013 (kdo smetl balíček, čtěte zde).

Podle agentury Moody’s to byla právě fiskální odpovědnost, která umožnila České republice se odlišit od regionu a využít nízkých úrokových sazeb.

Při horším ratingu by stát platil navíc až 10 miliard ročně

Česko si vydobylo lepší rating před rokem, kdy ratingová agentura Standard & Poor's zlepšila hodnocení České republiky v době, kdy se ostatním státům ratingy zhoršovaly (čtěte Česko si polepšilo o dva stupně).

Díky snižování deficitu a dobrému ratingu se státní kase podle Kalouska od roku 2010 podařilo uspořit několik desítek miliard korun na úrocích ze státního dluhu. "Ztráta důvěry a prohlubování deficitu by nás o tyto významné úspory připravily," dodal ministr.

Podle reakce finančních trhů na zhoršení ratingu o jeden stupeň v případě některých evropských zemí lze odhadovat, že takového zhoršení ratingu by mohlo v případě ČR znamenat zvýšení úrokových nákladů na obsluhu státního dluhu ve výši do 10 miliard korun ročně, odhaduje ministerstvo.