Poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

Poslanec a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | foto: Michal Šula, MAFRA

Náměstkyně Kalouskovi přiznala, že daně neklesnou o 14,6 miliardy

  • 292
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek se dočkal přiznání toho, oč se v červenci hádal s ministrem financí Andrejem Babišem. Náměstkyně Simona Hornochová přiznala, že kvůli koalicí nachystané změně daní neklesne od ledna daňové zatížení fyzických osob o 14,6 miliardy, jak to schválila bývalá pravicová vláda.

„Já bych chtěla potvrdit to číslo,“ řekla Hornochová při jednání rozpočtového výboru o vládním návrhu novely zákona o dani z příjmu. „Znamená to, že daň z příjmu fyzických osob vzroste o čtrnáct a půl miliardy,“ prohlásil Kalousek. Podle něj není fér, že se vláda rozhodla rozdávat peníze na všechny strany a zároveň zvyšovat strukturální schodek státního rozpočtu.

„My nezvyšujeme daňovou zátěž, jen ji nechceme snížit,“ obhajoval vládní záměry poslanec hnutí ANO Jan Volný.

Daňový balíček vlády počítá s vyššími slevami na dani na druhé a na další děti i s vrácením slevy na dani pro pracující důchodce. Součástí daňového balíčku, je i dvoumilionový strop u daňových paušálů pro všechny živnostníky (více zde).

Pokud daňový balíček vlády projde, což je vzhledem k početní převaze koalice ve sněmovně pravděpodobné, v příštím roce vzroste sleva na dani o 200 korun měsíčně na druhé dítě a o 300 korun měsíčně na třetí dítě. Nyní si lze za rok z daní odečíst 13 404 korun (tedy 1 117 korun měsíčně) za každé dítě.

Výdajové paušály budou moci živnostníci uplatňovat jen v případě, že jejich roční příjem nepřesahuje dva miliony korun. To bude strop pro všechny skupiny živnostníků, dosud platil jen pro některé skupiny. Polepší si pracující důchodci, kteří budou moci znovu uplatnit slevu na dani na poplatníka 24 840 korun ročně.

Když to poslanci řešili poprvé, pohádal se Kalousek s Babišem

Když na červencové schůzi sněmovny poslanci schvalovali zákon v prvním čtení, Kalousek se s ministrem financí Andrejem Babišem pohádal o to, zda chce vláda zvýšit daňovou zátěž, nebo ne.

Kalousek argumentoval tím, že kdyby koalice své záměry neprosazovala a nechala prostě od ledna 2015 platit záměry minulé vlády, že mimo jiné daň z příjmu bude 19 procent z hrubé mzdy a odvody za zdravotní i sociální pojištění pro zaměstnance i živnostníky ve výši 6,5 procenta, klesla by daňová zátěž pro fyzické osoby o 14,6 miliardy. A to také Ministerstvo financí napsalo do Konvergenčního programu pro Evropskou unii.

Podle Kalouska je tedy jasné, že vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce daně zvýšit. „Není to pravda, je to lež, žádné daně se nebudou zvyšovat,“ ohradil se Babiš. Spor o interpretaci daňových změn pokračoval i na středečním jednání rozpočtového výboru. Kalouska uspokojilo to, že mu Babišova náměstkyně přiznala správnost čísla, jež Ministerstvo financí nahlásilo i do Bruselu.

Hornochové se jeho argumentace nezdála, a tak pak ještě pro jistotu řekla: „Nechceme zvyšovat daňové zatížení fyzických osob.“ Proto také odmítla návrh komunisty Jiřího Dolejše, aby lidé s příjmem nad 50 tisíc korun měsíčně místo 15 procent ze superhrubé mzdy platili 18 procent a ti, kdo vydělávají nad 100 tisíc měsíčně, dokonce 21 procent ze superhrubé mzdy.

Rozpočtový výbor nakonec podle očekávání podpořil vládní návrh. Sněmovna ho bude definitivně schvalovat na své záříjové schůzi.

Tři sazby DPH přinesou komplikace, argumentoval exministr

Poslanci rozpočtového výboru podpořili i druhý vládní daňový návrh - zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty 10 procent na léky, knihy a nenahraditelnou dětskou výživu.

Desetiprocentní sazba doplní od ledna příštího roku dvě dosavadní - 15 a 21 procent. Zároveň s tím padne pod stůl další záměr bývalé pravicové koalice sjednotit naopak DPH na jediné jednotné sazbě 17,5 procenta.

„Zavedení třetí sazby přinese komplikace. Jediná jednotná sazba by znamenala snížení daňového zatížení o 25 miliard korun,“ řekl Kalousek. Zároveň řekl, že chápe, že jde o ryze politický návrh a že aparát ministerstva financí by sám od sebe k něčemu takovému nepřistoupil. Náměstkyně Hornochová řekla, že se k politickému aspektu této záležitosti skutečně nebude vyjadřovat.

Při jednání o tomto bodu to zajiskřilo, když exministr financí Kalousek mluvil o tom, že snížení DPH na léky je pro veřejné rozpočty marginální záležitost. To se velmi nelíbilo předsedovi rozpočtového výboru Václavu Votavovi z ČSSD. „Zeptejte se seniorů, jestli je to pro ně marginální,“ pustil se do Kalouska Votava. Šéf poslanců TOP 09 mu připomněl, že mluvil o celkovém dopadu snížené sazby na léky na veřejné rozpočtu. „Špatně jsem vás pochopil, omlouvám se,“ bral pak Votava zpátečku.