Tomáš Zídek, náměstek ministra financí Kalouska

Tomáš Zídek, náměstek ministra financí Kalouska | foto: Dan Materna, MAFRA

Kalouskův náměstek: Státní dluh kvůli europanice zatím nezdražuje

  • 64
Eurozóna prožívá kvůli dluhovým problémům svých členů drama. Investoři jsou nervózní, nakolik se potíže přelijí do celé Evropy. Náměstka ministra financí Tomáše Zídka však tragické scénáře vývoje ekonomiky zatím neděsí. Podle něj je skutečný stav evropského hospodářství lepší, než se odhadovalo před rokem. Ani český státní dluh se zatím neprodražuje.

Nervozita, která v poslední době na finančních trzích kvůli dluhům Řecka, Itálie a Španělska převládá, je podle Zídka vyšší, než odpovídá skutečné kondici evropského hospodářství. "Jsem o tom přesvědčen. Je například evidentní, že evropský průmysl si stojí lépe, než byla očekávání v minulém roce," řekl náměstek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ve srovnání se světem Evropa velké dluhové problémy nemá, míní Zídek. "Podle mého názoru vzniká evropská dluhová panika, kterou spustilo Řecko svým nedůvěryhodným způsobem státní politiky a statistika a panika má tendenci se šířit, ale ve srovnání se světem má Evropa velmi nízké celkové zadlužení, v průměru jako ČR, tedy na úrovni cca 40 procent," uvedl v pořadu Zídek.

Nervozita je podle něj veliká spíše kvůli tomu, že atmosféra finančních trhů je dnes založená výhradně na důvěře a nedůvěře investorů v kroky jednotlivých hráčů. "Každé malé zakolísání, každá politická chyba či selhání vlády má okamžitý dopad na zvýšení nedůvěry," vysvětloval náměstek.

Úroky z dluhu se zatím nezvyšují

Správa českého státního dluhu se podle něj ale kvůli napjaté atmosféře zatím neprodražuje. "Zatím ne, uvidíme, jak se to vyvine. V oblasti státního dluhu je citlivé každé vyjádření vlády, zejména ve chvíli, kdy potřebujeme prodávat a nakupovat. Ale v uplynulých obdobích, kdy jsme prodávali dluhopisy, se naše úroky snížily, takže jsme na tom byli velmi dobře," uvedl Zídek. 

Plány ČR

schodek vs. HDP
2011:
4,2 %
2012: 3,5 %
2013: 2,9 %
2014: 1,9 %

Pozn.: k zařazení do procesu přistoupení k euru je nutné mít schodek nižší než 3 procenta HDP.

Podle něj to bylo proto, že má Česko nastavenou dlouhodobou fiskální politiku a vláda se ji snaží svými opatřeními usilovně dodržovat..

Úroky, které stát za půjčené peníze (prodané dluhopisy) platí, se nyní pohybují pod čtyřmi procenty. "Tedy velmi blízko úrovni německé a skandinávské, což je velmi slušné," uvedl náměstek.

Dluh Česka podle něj zatím není tak velký, aby se kvůli němu muselo výrazněji zvedat DPH (namísto 17,5 % rovnou 19 %), přesto je ale kvůli nižšímu výběru daní zvýšení potřebné, domnívá se.

"DPH není nutné razantněji zvyšovat primárně kvůli obsluze státního dluhu Česka, ale kvůli potřebě dodržet fiskální směřování, které jsme přislíbili v rámci konvergenčního programu (proces přistoupení k euru). Česko musí ročně uspořit minimálně jedno procento HDP, aby do roku 2013 dosáhlo ročního dluhu pod tři procenta HDP," vysvětlil Zídek.