Kam chodí mladí lidé pro peníze

Nikoli s rancem plným buchet, ale s vlastním kontem, platební kartou, pojistkou a stavebním spořením dnes vstupují mladí lidé do světa dospělých. A peněžní domy v očekávání nových klientů - rozuměj zdrojů zisku - jim různými výhodami a slevami nadbíhají.
Před deseti patnácti lety stačilo vysokoškolákovi několik stokorun na měsíc. Dvacetiletá nevěsta se spokojila s výbavou, v lepším případě vkladní knížkou a novomanželskou půjčkou.

Dnes jsou nároky mladých daleko větší. Mají možnost cestovat, studovat v zahraničí, rádi "si hrají" s počítači, telefonují z mobilních přístrojů, pěkně se oblékají, sportují. A na to všechno potřebují tisíce, lépe řečeno deseti-, někdy i stovky tisíc korun. Kde na to vzít?

Možností je několik. Peníze si mohou půjčit od banky. Pokud je využijí na studium, poskytnou jim některé finanční ústavy v porovnání s běžnými úvěry výhodnější úrok. A navíc dluh mohou začít splácet teprve po skončení studia, až si začnou sami vydělávat.

Banky zvýhodňují mladé i v případě vedení běžných účtů, nabízejí jim zvláštní konta mnohdy s dvojnásobným úročením ve srovnání s běžnými konty, za některé služby jim neúčtují poplatky.

Vysokoškoláka, který skončí s červeným diplomem, Česká spořitelna "odmění" deseti tisíci korun. Komerční banka zároveň studentu vysoké školy každoročně přispěje 333 a Česká spořitelna 400 korunami. Snadnější situaci mají lidé, na jejichž finance mysleli rodiče už od jejich dětství.

Například jim spořili na klasických vkladních knížkách či termínovaných účtech, uzavřeli stavební spoření či vhodnou pojistku. Pojišťovny nabízejí speciálně pro mladé několik druhů pojištění, které jsou kombinací spoření a ochrany pro případ, že oni sami zemřou nebo vážně onemocní či se jejich dítěti stane třeba úraz.

Některé stavební spořitelny zvýhodňují mladé nižším vstupním poplatkem a rok za ně platí úrazovou pojistku. Několik stokorun měsíčně může mladý člověk, kterému již bylo osmnáct, dostat také od státu. Ode dne plnoletosti má totiž nárok na přídavky na děti, které předtím inkasovali jeho rodiče.

Ovšem musí si o ně sám na úřadě požádat. Studenti si mohou také přivydělávat. Oblíbené je například doplňování zboží v supermarketech, za hodinu práce tu platí okolo padesátikoruny.

Zájem je také o výzkum veřejného mínění, který studenti provádějí na ulici. "Šikovný brigádník si vydělá za den třeba i pět set až osm set korun. Ten, který vyzpovídá méně lidí, může odejít například se dvěma stokorunami,' uvedli ve společnosti Sofres-Factum, která se těmito výzkumy zabývá.

Zároveň potvrdili, že je o tuto práci velký zájem. Přilepšit ke studentskému rozpočtu je možné i jako hlas na zákaznické lince, komparsista, roznašeč letáků, pomocník při vykládání karmonů či hosteska. Za hodinu práce si lze vydělat obvykle 30 až 60 korun.

Výhody pro mladé

Banky
osobní účty
* roční úrok až 3 procenta
* zdarma elektronické bankovnictví, domácí platební karta
* mezinárodní karta se slevou
* každoroční prémie

spoření
* dětské vkladní knížky s úrokem až 5 procent

Pojišťovny
* zvýhodněné pojištění pro případ smrti nebo nemoci rodičů
* pojistka kombinovaná se spořením

Stavební spořitelny
* jeden rok úrazové pojištění zdarma
* nižší vstupní poplatek