Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Kamiony budou mít na mýtném množstevní slevy, souhlasí vláda

  • 15
Dopravní firmy, které často jezdí na dálnicích zpoplatněných mýtem, možná dostanou množstevní slevy až 13 procent. S poslaneckým návrhem s výhradami souhlasila vláda. Má to posílit konkurenceschopnost a kompenzovat dopravcům letošní zdražení mýta.

Množstevní slevy na mýtném se budou týkat vozidel nad 3,5 tuny. Návrh předložili poslanci Václav Cempírek (TOP 09) a Radim Vysloužil (VV). Slevy dosáhnou maximálně 13 procent z poplatků na mýtném, podmínkou je časté využívání zpoplatněných silnic.

Právě termín "často" je podle vládního webu zcela nedostatečným vysvětlením podmínek pro slevu. Připomínky k novele mělo i ministerstvo vnitra, kterému mimo jiné vadí, že zavedení slev na mýtném by znevýhodnilo provozovatele vozidel s dálničními známkami, pro které se žádné slevy nenavrhují.

Vláda v obecné rovině se zavedením množstevních slev souhlasí, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Nečas. Mluvit v současné chvíli o konkrétních částkách je ale podle něj zatím předčasné.

S obdobným zavedením slev na mýtném počítá také novela, kterou připravilo ministerstvo dopravy. Na projednání ve vládě ale tato předloha ještě čeká.

Návrh odpovídá dohodě ohledně mýtného, kterou uzavřelo ministerstvo dopravy se sdružením automobilových dopravců Česmad Bohemia, jejíž cílem bylo posílení konkurenceschopnosti českých dopravců na liberalizovaném evropském trhu. "Ministerstvo dopravy poslanecký návrh podpořilo, protože vlastní návrh by do začátku příštího roku nestihl projít legislativním procesem," uvedl Novák.

Kompenzace za dražší mýto

Množstevní slevy na mýtném jsou formou kompenzace tuzemským dopravcům za zvyšování cen mýtného. Sazby mýtného se naposledy zvyšovaly na začátku letošního roku. V průměru to bylo o 25 procent, čímž se výsledná cena za ujetý kilometr dostala na úroveň pěti korun. Stejným způsobem by se cena elektronického mýtného měla zvýšit i od příštího roku.

Podle generálního tajemníka sdružení Česmad Bohemia Martina Špryňara je současný poslanecký návrh jedinou možností, která umožní zavést systém slev od začátku příštího roku, tedy současně s plánovaným zvýšením sazeb mýtného.

Ministerstvo dopravy u svého návrhu změny zákona očekávalo účinnost až od 1. července příštího roku a podle dopravců by takto pozdní zavedení slev znamenalo porušení dohod mezi nimi a ministerstvem. Pokud se poslanecký návrh dostane ještě v průběhu října do sněmovny a bude schválen v prvním čtení, je tu šance, že zbytek legislativního procesu včetně schválení Senátem a podpisu prezidentem by bylo možné stihnout ještě do konce roku, uvedl Špryňar.

Sociální demokracie ovšem návrh zřejmě nepodpoří, sdělil agentuře ČTK její předseda Bohuslav Sobotka. Podle něj by vedl k výpadku příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který už nyní trpí nedostatkem peněz na údržbu, opravy a výstavbu nových silnic.