Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: SXC

Záložna musí odevzdat pětinu zisku. Podle ČNB nekomunikovala se státem

  • 15
Pětina zisku, kterého kampelička Artesa dosáhla v letošním prvním pololetí, propadne státu. Firma totiž musí zaplatit milionovou pokutu, kterou jí uložila Česká národní banka. Podle té spořitelní družstvo neposkytovalo dostatečnou součinnost státním orgánům.

Na čtyři tisíce klientů záložny Artesa si mohlo ještě donedávna mnout ruce. Letošní dosavadní hospodářské výsledky totiž doopadly na výbornou. V prvním pololetí 2016 kampelička vydělala pět milionů čistého, zatímco loni ve stejném období hospodařila s dvoumilionovou ztrátou.

Teď ale členům spořitelního družstva zatrne. O celý jeden milion firmu totiž připravila Česká národní banka, když jí před pár týdny dala vysokou pokutu za nedostatky v řídicím a kontrolním systému, protože „neprováděla v období od 22. července 2014 do 30. září 2015 systematickou kontrolu oblasti poskytování součinnosti státním orgánům“.

Jak se Artesa bránila

„... žádost Městského státního zastupitelství v Praze, která byla urgována dne 15. 10. 2013 Policií České republiky – účastník řízení (Artesa - pozn. red.) v době před 12. 9. 2013 zaznamenal řadu telefonických a neformálních žádostí od osob, které se vydávaly za orgány činné v trestním řízení. Účastník řízení zaslal správnímu orgánu kvalifikovaný dotaz týkající se takových žádostí a ten mu dal za pravdu, že takovým žádostem není možné vyhovovat. ... Dále účastník řízení uvádí, že není pravdou, že na žádost orgánu činného v trestním řízení reagoval zamítnutím požadavku. Zdráhal se vydat přístupové klíče k serverům, neboť jimi v době prohlídky nedisponoval (disponoval s nimi tehdejší outsourcingový poskytovatel IT služeb a dále pak žádost o vydání šifrovacích klíčů k serverům znamenala prakticky žádost o vydání všech klientských dat, na které se vztahuje povinnost mlčenlivosti ... a vybočovala z pravidel, kterými se poskytování součinnosti orgánům činným v trestním řízení řídí, neboť byla pojata příliš široce. Policejní orgán danými daty disponoval (zajistil totiž serverové zařízení, na kterém se nacházela i požadovaná data). Orgány činné v trestním řízení tedy všemi požadovanými daty disponují již od 12. 9. 2013.

Zdroj: ČNB

Na „chování“ Artesy si u centrální banky stěžovaly různé státní orgány. Nedávala jim totiž informace, které si u ní vyžádaly. Mimo jiné šlo i o Městské státní zastupitelství v Praze, Policii ČR nebo Generální finanční ředitelství. Podle zákona přitom spořitelní družstvo má povinnost státním orgánům poskytnout součinnost.

ČNB tvrdí, že nešlo o ojedinělé pochybení, ale že „neposkytování součinnosti státním orgánům, zejména pak orgánům činným v trestním řízení, je dlouhodobý a opakovaný jev“.

Artesa se ovšem ve správním řízení bránila, že šlo o ojedinělá prodlení způsobená kombinací pochybení lidského faktoru, rostoucímu počtu žádostí o součinnost, ale také opatrností kampeličky, například při žádosti o vydání klíčů klientských dat, a nepřesně kladeným dotazům některých orgánů činných v trestním řízení nebo technickou nemožností zodpovězení žádostí.

„Ročně družstvo Artesa zpracovává kolem 165 tisíc žádostí o součinnost, tedy asi 15 tisíc žádostí měsíčně. Podstatou správního řízení bylo zpoždění při zodpovídání, které se týkalo několika jednotek žádostí. Tyto incidenty představovaly pouze jednotky případů z celkového objemu vyřizovaných žádostí o součinnost. Družstvo Artesa se orgánům státní správy za vzniklá nedopatření vždy omluvila a ČNB celou záležitost vysvětlila,“ uvedl pro iDNES.cz projektový manažer společnosti Zdeněk Štika.

Pokutě se ovšem kampelička bránit nebude. „Družstvo Artesa zdůrazňuje, že veškeré odpovědi byly zpracovány a příslušným orgánům odeslány. Vyměřenou pokutu družstvo uhradilo a současně přijalo taková opatření, aby se situace do budoucna již neopakovala,“ doplnil.

Za celý letošní rok očekává záložna podle Štiky čistý zisk ve výši 15 až 20 millionů korun, při bilanční sumě na úrovni 3,6 miliard.