Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kancelářská práce může zabíjet stejně jako cigarety, tvrdí studie

  • 39
Máte sedavou profesi? Potom byste měli být na pozoru. Alespoň pokud se budete řídit závěry studie publikované v britském medicínském časopisu Lancet. Pokud totiž celé dny sedíte a nehýbete se alespoň hodinu denně, zvyšujete tím riziko předčasného úmrtí až o 60 procent, tvrdí vědci.

Podle závěrů výzkumu, který lékaři provedli na více než milionu dospělých, je sedavý životní styl nebezpečný podobně jako kouření a dokonce prý v minulosti zabíjel více než obezita.

Rizika jde eliminovat poměrně jednoduchým způsobem, nabádá britský deník The Telegraph, který překvapivé výsledky výzkumu zveřejnil. Stačí, když budete hodinu denně cvičit, chodit či sportovat. Zejména lidé pracující v kancelářích by každou hodinu měli na pět minut vstát a projít se alespoň k tiskárně nebo pro kávu.

Britští zdravotníci dosud doporučovali alespoň půlhodinu pohybu denně, polovina žen a třetina mužů prý nicméně nedodržuje ani tuto dobu.

Může se hodit

Uvažujete o změně zaměstnání? Hledejte na správném místě. Navštivte portál jobDNES.cz

„Zjistili jsme, že alespoň hodina fyzické aktivity denně, například svižné chůze nebo jízdy na kole, eliminuje souvislosti mezi dobou sezení a úmrtím,“ říká profesor univerzity v Cambridge a Norské školy sportovních věd Ulf Ekelund. Podle něj nemusíte vyloženě sportovat, chodit do posilovny, stačí jen svižně chodit.

Potvrzuje to i jeho kolega Pedro Hallal z Federální univerzity v Brazílii. „Kombinace nadměrného sezení přes celý den s nízkou aktivitou je smrtící,“ řekl.

Vědci tvrdí, že typický životní styl dnešní společnosti vypadá tak, že přes den lidé sedí v kanceláři před počítačem a večer u televize.

Podle expertů by zdravější způsob života měla podporovat vláda. Představují si to například tak, že by se plánovalo méně autobusových zastávek, aby lidé museli chodit, uzavíraly se na víkend některé silnice, aby lidé víc sportovali a otevírala se veřejná sportoviště.

Autoři studie nicméně nedokázali vysvětlit, proč sedavý způsob života představuje tak vážnou zdravotní hrozbu. Tvrdí však, že pohyb pomáhá tělesnému metabolismu a sedavý způsob života má vliv na hormony jako je leptin, které regulují energetickou rovnováhu.