kapesné očima...

-
Helena Kupková, středoškolská profesorka z východních Čech: Domnívám se, že kapesné na základní škole by mělo být proto, aby se děti učily pozvolna znát cenu peněz. Na střední škole by jim rodiče měli zvýšit kapesné a zároveň i odpovědnost - děti by si měly obstarávat třeba drobné školní pomůcky samy, nebo když po několikáté ztratí trojúhelník, měly by si další už koupit ze svého. Jak na tom jsou děti s penězi, poznám dost brzy. Ty, které nedostávají velké kapesné, nosí z domova i na střední škole svačiny, ostatní - a je jich dost - si kupují svačiny až na škole. Když vidím, kolik za ně utratí, říkám si, že mým dětem by ty peníze vystačily na celý týden. Na druhou stranu je ale na střední škole už velká řada dětí, které se o přísun peněz starají samy - chodí na brigádu a pak si mohou dovolit víc než jejich vrstevníci.

... dětí

Ondřej Havel, středoškolák: Celkem dostávám dohromady od mámy a dědy s babičkou tři sta padesát korun. Platím si za ně útratu v kině, florbal v tělocvičně nebo vstupné na hokej. Když mi peníze z kapesného nestačí, sáhnu na účet, kde mám naspořené peníze z letní brigády. Někteří spolužáci dostávají víc peněz, i tisíc korun měsíčně, mně to takhle stačí.

Vojtěch Grundman, žák základní školy: Dostávám deset korun na týden a k tomu ještě vždycky pár sladkostí, abych za ně nemusel utrácet. Stejně si někdy ze svého něco dobrého koupím, ale většinou si peníze schovávám na dárky. Sestra a brácha, co chodí na gymnázium, dostávají na týden o pět korun víc. V létě jsme na tom všichni finančně o něco lépe - když pomáháme taťkovi třeba s nějakými opravami na domě, dostaneme od něho peníze navíc.


Témata: Brigáda