Makrela s bramborovým salátem. (Ilustrační snímek)

Makrela s bramborovým salátem. (Ilustrační snímek) | foto: Isifa

Kapsle s rybím tukem zlepšují krevní oběh. Některé ho však mají málo

  • 16
Tuk z mořských ryb chrání srdce a cévy. Mohou ho nahradit doplňky stravy s omega-3 kyselinami? Až na pár výjimek ano. Prokázal to test MF DNES, v němž redakce nechala prověřit účinnost 18 výrobků.

Pamatujete si, s jakým odporem polykal malý Eda ve Svěrákově Obecné škole svoji každodenní dávku rybího tuku? I když tuk z mořských ryb nechutná příjemně, má nesporně kladný vliv na lidský organismus. Jaký? Přisuzuje se mu celá řada pozitiv, ale ten nejdůležitější je, že chrání srdce a cévy.

Víme to od té doby, kdy vědci začali řešit záhadu, proč grónští Eskymáci prakticky neznají infarkt, přestože konzumují velké množství tučného masa a jen málo ovoce a zeleniny.

Některé pilulky s rybím tukem budí přehnaná očekávání

Jak dopadl test doplňků stravy s rybím olejem, se podívejte zde

V tuku tuleňů, velryb a makrel jsou totiž dvě specifické mastné kyseliny, které udržují buněčné stěny pružné, krev tekutou, takže díky nim se mohou zvířata pohybovat i v ledových polárních mořích. To, co mořské ryby potřebují k životu, pomáhá i lidem.

Čím pružnější jsou cévy, tím lépe bude krev protékat, tedy i lépe fungovat srdce a krevní oběh... a tím menší je riziko infarktu. Dnes už existuje zhruba 15 000 studií, které potvrzují příznivé účinky mastných kyselin, jimž se zkráceně začalo říkat EPA a DHA a souhrnně se označují jako omega3, na lidské zdraví.

Mohou kapsle nahradit ryby?

Lidské tělo si neumí tyto kyseliny samo vytvářet, proto je musíme přijímat v potravě. Problém je, že se v naší evropské stravě kromě tučných ryb objevují jen v malém množství, které nám nestačí.

Řešení nabízejí želatinové kapsle s rybím olejem, které dnes vyrábí naprostá většina producentů potravinových doplňků. (Ty musí na rozdíl od léčiv prokázat jen bezpečnost, nikoliv účinnost.) Proto nás zajímalo, zda skutečně obsahují účinné látky, kvůli nimž si je kupujeme.

Jen drahý bonbon

Většina z 18 výrobků, které jsme koupili v obchodech a nechali analyzovat na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze, je skutečně dobrým zdrojem mastných omega-3 kyselin. Našly se však i výjimky, které neplní to, co slibují, protože obsahují jen malé množství cenných omega-3 kyselin. Problémové jsou zejména některé výrobky určené dětem. Velmi malé množství EPA a DHA má Harmony Line Baby. "Těch 18 miligramů v jedné tobolce, kterou doporučuje výrobce, je prakticky bezvýznamné," vysvětluje Marek Doležal z VŠCHT, který analýzy vedl.

Želatinoví medvídci s názvem Méďa Omega 3 žádné cenné mastné kyseliny neobsahují. "Jediná aktivní látka v nich je kyselina linolenová. A té je ještě tak málo, že nemá prakticky žádný význam," říká Marek Doležal a dodává: "Význam mají jen doplňky stravy s kyselinami EPA a DHA. Jiné kyseliny – třeba linolenovou – nemá smysl doplňovat, těch máme dost. Kdo si dá řízek smažený na řepkovém oleji, kde jí je hodně, tak už ji vůbec nepotřebuje doplňovat tímhle drahým bonbonkem."

Za korunu, nebo za dvacet?

Test ukázal, že kvalita výrobků se liší nejen v obsahu účinných látek, ale i ve velikosti kapslí, doporučené dávce, a tím pádem i v ceně. Je rozdíl, zda potřebné kyseliny polykáte za korunu dvacet denně, nebo za ně dáte osmkrát víc.

Zatímco minimální doporučená denní dávka (250 mg) Blue Care Rybí olej přijde na 1,20 koruny, za stejné množství účinné látky v rybím tuku Liftea zaplatíte osmkrát více. S doplňkem Iskial bychom za stejné množství účinných látek zaplatili dokonce 23 korun.

Ten však není primárně nabízen jako přípravek k doplnění stravy o mastné kyseliny EPA a DHA. Kdo si nedá pozor, snadno si tento výrobek zařadí ke skupině doplňků omega-3 kyselin z ryb. Zmást ho může grafika obalu – je na něm obrázek ryby a slovo "olej". Ten však nepochází z ryb, nýbrž ze žraločích jater.

Jako biologicky aktivní látky jsou deklarovány alkylglyceroly a skvalen. "Pozitivní účinky alkylglycerolů nejsou ještě dostatečně prokázány. A skvalen? Tam jsou účinky prokázané: může chránit povrch kůže před oxidací, a tedy před jejím stárnutím," vysvětluje Marek Doležal. Na omega-3 kyseliny, zejména EPA a DHA, jsou bohaté mořské ryby, především lososi, sardinky nebo makrely. Ve sladkovodních rybách je jejich obsah menší.

Co je dobré vědět

Jisté je, že množství získané z běžné stravy, pokud v ní nejsou alespoň dvakrát týdně tučné ryby, nestačí. Evropský úřad pro potraviny (EFSA) doporučuje, abychom přijímali minimálně 250 miligramů omega-3 mastných EPA a DHA kyselin denně jako prevenci rizika cévních a srdečních chorob. Kdo se rozhodne, že si bude místo ryb kupovat kapsle, měl by si vybírat jen ty výrobky, které uvádějí konkrétní množství aktivních látek v jedné kapsli.

"Když výrobce napíše pouze 'rybí olej' a neuvede množství EPA a DHA, je to k ničemu, protože rybí tuk obsahuje i další mastné kyseliny, které nemají tak zásadní dopad na zdraví. Já bych takový výrobek nekupoval," radí Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.


Prémiové testy