Kartel s léky ošidil vládu, tvrdí žaloba

  • 1
Nad předními farmaceutickými firmami se vznáší skandál. Newyorský státní zástupce Eliot Spitzer uzavřel vyšetřování společností GlaxoSmithKline a Pharmacia. Konstatoval, že výrobci měli protiprávní dohodu, jak zdražovat léky pro přímou spotřebu a potřeby vlády a zároveň se podbízet lékařům s medikamenty na předpis.

Když chtěla léčiva státní instituce, šla katalogová cena o desítky procent nahoru. Ze zisků pak mohli farmaceuti podle Spitzera potírat konkurenci v ordinacích a lékárnách, kam dodávali přípravky za skvělé ceny.

"Výrobci zneužívali rozdílů v cenách a nutili lékaře, aby předepisovali jejich produkty," tvrdí Spitzer. "Tak si pomáhali k vyššímu podílu na trhu," dodal.

Vyšetřovatelé se zajímali také o další gigant, francouzsko-německou firmu Aventis. Nakonec ji ale prozatím do obvinění nezahrnuli.

Aventis nicméně obdržel předběžný výsledek vyšetřování a slíbil, že bude spolupracovat s americkými úřady.

Zástupci GlaxoSmithKline v Londýně se proti obvinění ostře ohradili a hodlají se bránit. Stejně tak vedení Pharmacie, které považuje praktiky za naprosto legální.

"Jsme přesvědčeni, že naše cenová politika byla vždy v souladu s právem," prohlásil mluvčí společnosti Pharmacia Paul Fitzhenry.

To kontrastuje se slovy státního zástupce Spitzera, jenž hovoří o podvádění spotřebitelů, úplatkářství a výrobě falešných dokumentů pro vládní programy, mezi nimiž jsou i projekty na léčbu rakoviny a dalších závažných chorob.

"Vysíláme tímto velmi silný signál přestavitelům státu New York, že je třeba dostat výdaje na léčiva pod kontrolu," uvedl Spitzer. Přemrštěné ceny podle něj vládu připravily o miliony dolarů.

Nový skandál přichází pár dní poté, co stát New York uzavřel protikartelovou dohodu s firmami Aventis a Andrex, kterém mají zaplatit 80 milionů dolarů jako kompenzaci spotřebitelům a zdravotním pojišťovnám za to, že přecenili léky proti angíně.

,