Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Kauce 20 milionů pro distributory benzinu neplatí, rozhodl Ústavní soud

  • 34
Ústavní soud zrušil část zákona, jež loni zavedla kauce pro distributory pohonných hmot. Jednotná kauce ve výši 20 milionů je podle soudců diskriminující pro menší firmy. Stát má do roka vypracovat lepší systém kaucí. Nález soudu tak vstoupí v platnost až 30. června 2015.

Samotná kauce je podle soudců racionální, problém je však v její paušálně stanovené výši. Kauce by měla být podle nich odstupňována, aby zohledňovala situaci menších distributorů. Další části novely, které upravují použití kauce po zrušení nebo zániku distributorovy registrace, nechali soudci v platnosti.

Jak unikají daně

Případy daňových úniků pohonných hmot:

1. Nepřiznání daňové povinnosti na DPH z titulu pořízení PHM (pohonných hmot) z jiného státu u prvního subjektu v řetězci.

2. Nepřiznání, resp. nezaplacení daňové povinnosti na DPH z titulu prodeje PHM v tuzemsku (PHM nakoupené v jiném státě) u prvního subjektu v řetězci.

3. Zkrácení daňové povinnosti na DPH z titulu prodeje PHM v tuzemsku (PHM nakoupené v jiném státě) u prvního subjektu v řetězci formou fiktivního nákupu zboží a jeho následného dodání do jiného státu.

Zdroj: MF, MPO

Kauce ve výši 20 milionů korun pro distributory pohonných hmot vstoupily v platnost loni v říjnu. Firmy měly od té doby měsíc na to, aby si zajistily koncesi a registraci u příslušného celního úřadu. Distributoři kauci kritizovali. Argumentovali tím, že její výše je pro řadu menších firem likvidační (více zde).

Mezi kritiky novely patřily malé distribuční společnosti, Hospodářská komora nebo Asociace malých a středních podnikatelů. Společenství čerpacích stanic (SČS), které zastupuje menší firmy v oboru, rozhodnutí soudu vítá. "Ústavní soud potvrdil obavy, že výše kaucí, kterou musí složit každý, kdo velkoobchodně prodává pohonné hmoty, je protiústavní," řekl předseda SČS Ivan Indráček.

Podle něj ukazují likvidační dopad na trh čísla o počtu distributorů benzinu a nafty. Z 500 aktivních firem jich odpadlo téměř 350. V květnu jich v Česku působilo 162. Pokud by se do počtu zahrnovaly i neaktivní firmy, kterých bylo na začátku listopadu přes 1 900, pak by se počet distributorů omezil zhruba na desetinu.

Česká asociace petrolejářského průmyslu, která sdružuje velké distributory, naopak novelu hájila stejně jako stát, podle nějž omezila daňové úniky. Novela měla podle něj zabránit miliardovým únikům, ke kterým docházelo při obchodech přes účelově založené firmy, takzvané bílé koně. Stát podle tehdejšího odhadu ministerstva financí přichází ročně na daních až o osm miliard Kč.

Opatření na konci září napadla skupina 18 senátorů prostřednictvím ústavní stížnosti. Podle senátorů částka diskriminuje část podnikatelů, protože neúměrně zasahuje do jejich podnikání, a odporuje Listině základních práv a svobod. Ústavní soud jim v pondělí dal částečně za pravdu. 

Podvodníci mají nové firny, říkají menší distrubutoři

Podle Indráčka se sice řetězce bílých koní podařilo omezit a "šedé" dovozy se snížily, nicméně podvodníci se přesunuly k novým modelům jednání a podvádějí dále.

Schémata daňových úniků

"Situaci lze dobře ilustrovat rozdílem zveřejňované průměrné ceny a ceny nejlevnějších čerpacích stanic. V dobách, kdy se daňovým únikům dařilo, pohyboval se tento rozdíl mezi 1,5 až 2,7 korunami. V době, kdy byly úniky výrazně omezeny, činil tento rozdíl 1 korunu. Aktuální rozdíl (sobota 24. 5.) je rozdíl u benzinu 1,3 Kč a u nafty 2,1 Kč," popisuje Indráček.

SČS tak podle něj bude pomáhat hledat taková opatření, která by maximalizovala výběr daní a přitom zajistila rovné podmínky na trhu.

Povinnost platit dvacetimilionovou kauci obsadila letos druhé místo v žebříčku byrokratickýh absurdit (více zde).

,