Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Každý čtvrtý Čech žije v přelidněném obydlí, tvrdí studie

  • 144
Evropský statistický úřad se rozhodl prozkoumat kvalitu bydlení evropských domácností. Z výsledku studie vyplývá, že skoro každý šestý obyvatel EU žije v přecpaném příbytku. V Česku tak bydlí více než 26 procent obyvatel.

Statistici dále například zjistili, že zatímco Lucemburčané žijí téměř bez výjimek v obydlích se splachovacím záchodem a sprchou, 40 procent Rumunů podobný "luxus" nemá.

Přelidněným příbytkem Evropský statistický úřad rozumí dům či byt, v němž nemá svou vlastní místnost každý člen domácnosti starší 18 let nebo minimálně jeden pokoj pro pár lidí stejného pohlaví ve věku 12 až 17 let. 

Například čtyřčlenná domácnost, kterou tvoří otec, matka a dva sourozenci ve věku 18 a 16 let, by tak musela bydlet v bytě minimálně o čtyřech samostatných pokojích, aby její členy statistici mezi obyvatele přeplněných příbytků nezařadili.

Na Kypru nebo v Nizozemí problém s přelidněnými "hnízdy" nemají, žije v nich pouze  jeden respektive dva lidi ze sta. Zato v Litvě, Maďarsku nebo Rumunsku více než polovina obyvatel. 

Kromě vysokého počtu lidí, kteří bydlí v přeplněných bytech, vyšla Česká republika z ostatních statistik, které zkoumaly například tmavost příbytků nebo jejich vybavení splachovacím záchodem a sprchou, lépe než průměr evropské sedmadvacítky. To neplatí pro Bulharsko a Rumunsko, které výrazně zaostávají hlavně v hygienické infrastruktuře.

Výrazné rozdíly mezi všemi zeměmi EU panují v druhu obydlí. V řadě zemí, včetně Česka, jsou nejčastější byty. Například dvě třetiny Slovinců žijí v řadovkách, zatímco více než 61 procent Nizozemců v samostatných domcích. Domy preferuje i většina Irů, zato v bytech jich bydlí jen tři procenta.