Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Každý šestý nový byt v Praze kupují cizinci, hlavně Rusové

Zájem cizinců o byty v Česku roste spolu s nabídkou domů a bytů. Po investicích do komerčních nemovitostí se jejich zájem stále více obrací k bytům. "Trendy se trochu mění. Rusové teď skrze firmy nakupují byty, a dokonce se chystají stavět bytové komplexy," uvedl náměstek primátora Karlových Varů Michal Mundl. Přítomnost Rusů v Karlových Varech je notoricky známá, ale v jiných městech, zejména v Praze, jim zdatně konkurují Izraelci, Italové a začínají i Angličané. Důvody k nákupu bytů jsou podle realitních agentů různé.

Snaha o výhodné investování peněz s vidinou růstu cen bytů po vstupu Česka do Evropské unie nebo obavy z válečného vývoje v rodné zemi, jako v případě Izraelců. "Od loňského roku jich hodně přibylo," říká na adresu Izraelců Elena Datsková ze společnosti Juristkonsult.

Cizinci si často vybírají luxusní byty. "Rekord byl byt za deset milionů," uvedla Datsková. Platby milionových částek často v hotovosti však dělají starosti Karlu Koryntovi z útvaru pro boj s praním špinavých peněz. Ten nedávno kritizoval realitní kanceláře, že podezřelé transakce nehlásí. Stavitelé nových bytů odhadují, že cizinci tvoří v průměru 12 až 17 procent klientely.

České byty vábí cizince
Otevírání hranic láká do Česka stále více cizinců, kteří kupují nemovitosti. Přicházejí z Ruska, Itálie, Izraele, Británie. A Češi mají dilema: jedni si stěžují, že cizinci skupují republiku a zvedají ceny; majitelé bytů si naopak libují, jak vzrůstá zájem o jejich majetek. Lidé z realitních kanceláři tvrdí: Bez peněz zvenčí by nikdo do domů neinvestoval a ulice by vypadaly jako za socialismu.

Ruska Elena Datskova pracuje v realitní kanceláři Juristkonsult, za rohem Václavského náměstí. Na svých internetových stránkách v ruštině firma slibuje, že zprostředkuje "nastěhování do Čech". Vedle toho nabízí několik desítek domků a bytů, převážně v Praze. Pravidelně inzeruje v ruském a izraelském tisku a láká Rusy do Česka, které bude již brzy členem "Evropejskogo Sojuza".

Datskova říká, že každý měsíc svým klientům zprostředkuje koupi dvou až tří nemovitostí. "Jsou to hlavně starší lidé, kteří byli v Praze na dovolené, a líbí se jim tu. Dříve, když Rusové nemuseli mít vízum, jich bylo víc. Ale zájem je pořád," říká Datskova plynnou češtinou s mírným ruským přízvukem.  "Od loňského roku hodně přibylo lidí z Izraele. Tam je válka a nevědí, kdy na ulici něco vybouchne."

Poté, kdy se ruská komunita zabydlela v Karlových Varech, oťukává nyní i jiná lázeňská města, a hlavně Prahu. "Rusové jsou super klientela. Mají jasnou představu, nejsou to žádní chodiči, kteří se dívají na byty třeba rok, nechtějí vůbec smlouvat a druhý den jsou rozhodnuti a platí hotově," říká realitní agent Martin Urman. Podle něj stihnou Rusové nákup nemovitosti za čtrnáct dní.

"Jeden Rus říkal, že už ho nebaví platit v Moskvě výpalné a řešit všechny ty těžkosti. Většinou si tady kryjí záda, aby měli kam jít, když se u nich doma něco pokazí," vysvětluje Urman. Pro jeho firmu 1. Česká Realitní a Investiční jsou klienti z Východu vzrůstajícím zdrojem příjmů. Firma skupuje domy s nájemníky, přesvědčí je, aby se vystěhovali, a byty pak po rekonstrukci prodává.

Datskova i Urman mají pestrou klientelu: od zájemců o panelákové byty až po luxusní mezonety v centru Prahy. Rekord, na nějž si Datskova vzpomíná, byl byt za deset milionů. O podobných cenách mluví i Urman. "Polovičatou rekonstrukci v centru Prahy nikdo nehledá. Když se udělá kvalitně, cena může jít v nejlepších lokalitách až ke sto tisícům za metr," říká.

Invaze do pražských luxusních čtvrtí se netýká jen Rusů. Matěj Havlín z První realitní a investiční společnosti postavil své podnikání na Angličanech, kteří hledají příležitost, jak zhodnotit své peníze. "Řada lidí v Británii má peníze a neví, co s nimi. Akcie jdou ve světě dolů, věci kolem internetu jsou úplně passé, úroky v bankách nízké. Když si spojí pověst Prahy, relativně nízké ceny a sílící korunu, začínáme hodně vyčnívat z řady," říká Havlín.

Vybrané zájemce sváží na exkurze do Prahy a od začátku roku prý uspokojil desítky lidí. "V Londýně chodí kolem domů, které kdysi stály sto tisíc liber, pak dvě stě, a teď půl milionu. Říkají si, že teď už nesmějí být tak hloupí jako kdysi. Ceny v Praze jsou pořád nižší než v Londýně, Paříži nebo v Berlíně. A všechny důvody, proč by časem neměly růst, padly," soudí. Navíc tvrdí, že starší Angličané mají pro Čechy slabost. "Pořád si pamatují, že naši piloti jim ve válce trochu zachránili zadek. U starších lidí to pořád hodně funguje," dodává Havlín.

Podobnou, byť poněkud vzdálenější historickou vazbu mají k Praze Italové - podle mnohých nejdůležitější zahraniční hráči v českých realitách. "Italové nás tady v sedmnáctém století učili stavět a teď se sem rádi vracejí," tvrdí architekt Libor Herčík z projektantské kanceláře Palladio Progetti, která zpracovává projekty rekonstrukcí především pro italské investory.

Právě Italové byli podle Herčíka jedni z prvních, kdo Prahu po pádu komunismu objevili. Nyní už je hlavní vlna zájmu pryč, nicméně část Italů podle Herčíka domy stále drží s vidinou dalšího zhodnocení. "Dodnes tento trh není zralý na prodej. Není připraven zaplatit ceny, jaké by investoři chtěli. Po vstupu do Evropské unie se ceny v zajímavých lokalitách určitě ještě zvýší," míní Herčík.

Podnikatelé v oblasti realit si cizince nemohou vynachválit. "Kdyby tu nebyl cizí kapitál, Praha by vypadala jako před dvanácti lety. Domy by dál drželi restituenti, banky by jim nic nepůjčily a město by chátralo," míní Herčík. Nadšení sdílejí také obyvatelé atraktivních lokalit, jejichž bohatství díky zájmu cizinců narůstá.

Dobrým příkladem jsou dnešní nájemníci v prvním pražském obvodu, kteří prostřednictvím privatizace budou moci získat své byty za zlomek tržní hodnoty, a mnozí je pak s obrovským ziskem prodají překupníkům. Ti už se dnes těší na to, jak je s další tučnou přirážkou odprodají cizincům.

Nadšení nesdílejí všichni. S podezřením se na příliv cizinců dívají třeba úředníci pověření bojem s praním špinavých peněz. Šéf finančně analytického útvaru ministerstva financí Karel Korynta si nedávno postěžoval na realitní agentury, které by podle zákona správně měly hlásit podezřelé transakce, ale ve skutečnosti nic nehlásí. Právě Rusko a Itálii nedávno Korynta označil za země, odkud by mohly přicházet peníze z trestné činnosti.

Realitní agenti nepopírají, že zahraniční kupci někdy přinesou velké částky v hotovosti, občas i několik milionů. Právě hotovost bývá příznakem pochybného původu peněz.

Lidé z realitních kanceláří se brání. Těžko prý sami mohou poznat, zda je klient něčím podezřelý. Platby v hotovosti nejsou tak výjimečné. "Navíc nikdo nebude zrazovat svého klienta," usmívá se šéf jedné z velkých realitních agentur v Praze.

Zájem cizinců o české nemovitosti se stal i tématem vysoké mezinárodní politiky, když Zemanova vláda předloni trvala na omezeném přístupu cizinců i po vstupu do Evropské unie. Výsledkem jednání je, že pět let po vstupu by občané z okolních států neměli mít přístup k nemovitostem, pokud by je kupovali jako "vedlejší bydlení", tedy investici, rekreační objekt či jako nocleh pro příležitostné cesty.

Výjimkou chtěli vyjednavači navázat na dnešní pravidla, jež povolují nabývat nemovitosti jen tomu, kdo má v Česku trvalý pobyt. Formálně by tedy měly být cizincům zapovězeny už dnes. Již při vyjednávání však vládní úředníci otevřeně uznávali, že v praxi není možné příliv cizinců omezit a dočasná výjimka je pouze politickým krokem pro uklidnění obyvatelstva. Dnešní situace to potvrzuje.

Cizinci totiž smějí zcela legálně kupovat byty a domy prostřednictvím firmy, kterou v Česku založí. Od letoška mohou nakupovat i firmy se sídlem v zahraničí. "V praxi žádná omezení nefungují. Existují specializované firmy, které vše zařídí, a je to naprosto legální," říká Urman.

Kolik nemovitostí patří v Česku cizincům, o tom nikdo nemá ponětí. "Nic takového po nás nikdo nikdy nechtěl, navíc by zjišťování bylo velmi obtížně proveditelné," krčí rameny Karel Večeře, předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, jenž zastřešuje všechny katastrální úřady v zemi, a tudíž i kompletní evidenci vlastníků nemovitostí.

Lepší informace mají stavitelé nových domů. "V lokalitě Parukářka v Praze jsme prodávali 262 bytů. Z toho 12 kupních smluv bylo na firmy se zahraničními jednateli, prakticky pro jejich vlastní bydlení. Dalších 26 bytů koupili bývalí čeští emigranti," uvedl mluvčí IPB Real Jiří Felix. Cizinci podle něho tvoří v průměru 12 až 17 procent klientely a jejich počet roste spolu s tím, jak roste nabídka nových bytů. Podobné procento cizinců uvádějí další významní developeři, jako je Skanska či Ekospol.

Navzdory přetrvávajícím omezením je podle lidí z oboru pravděpodobné, že zájem o nemovitosti ze zahraničí poroste. Bude-li se vyrovnávat životní úroveň, otupí se podle nich i xenofobie a obava, která vůči cizincům panuje.

Dobré přirovnání nabízí viceprezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. "Ani na Champs Elysées v Paříži nepatří všechny byty jen Francouzům a na Manhattanu také nebydlí pouze Američané. A tak to bude asi i u nás."

Nemovitosti jsou často prodány dříve než stojí

Startovní byty Třeboň 4

Byty v nástavbách od roku 1996 stavěly investorské firmy. Při koupi dostali přednost obyvatelé Letňan. Zároveň měli garantovánu pevnou cenu. (12. července 2002)

Autoři:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...