Každý třetí Čech už dal úplatek

  • 12
Boj s korupcí je v České republice stále marný. Řada lidí, hlavně podnikatelů, vnímá úplatky jako běžnou součást života. Třetina Čechů nepopřela, že někdy sami někoho upláceli, nejčastěji úředníky či policisty. Víra obyvatel, že vláda má zájem s korupcí bojovat, trvale klesá. Takové jsou závěry čerstvého průzkumu, který v úterý zveřejnila agentura GfK na mezinárodní konferenci o korupci v Praze.

U některých odpovědí skončilo Česko hůře než balkánské země. Potvrzují se tak varování, která dříve vydala na adresu České republiky Evropská komise či mezinárodní organizace Transparency International. Ta vývoj korupce ve světě sleduje a pražskou konferenci pořádá.

"Třetina respondentů nepopřela, že by někdy uplácela," uvedl autor průzkumu Pavol Frič ze společnosti GfK. Jen 65 procent respondentů totiž odpovědělo, že nikdy nedává úplatky. U zbylých 35 procent autoři průzkumu předpokládají osobní zkušenost s korupcí. "Je třeba počítat s tím, že lidé se ne vždy přiznají," uvedl šéf české pobočky Transparency International Michal Burian.

Tyto výsledky řadí Českou republiku na páté místo mezi jedenácti hodnocenými zeměmi střední a východní Evropy. Lépe jsou na tom Rakousko, Chorvatsko, Bulharsko a Polsko, hůře naopak Rusko, Maďarsko, Ukrajina, Slovensko a Rumunsko.

"Čtvrtina Čechů soudí, že korupce je životní nezbytnost. Mají pocit, že musí uplácet, jinak by nevyžili. To je třetí nejhorší výsledek ve střední a východní Evropě," uvedl Frič. Hůř než Česká republika skončilo jen Slovensko a Ukrajina. "Zejména podnikatelé se cítí chyceni do pasti a tvrdí, že musí úplatek dát, jinak by třeba nezískali veřejnou zakázku. Korupci vnímají jako určitou pracovní metodu," uvedl Frič.

Češi nejčastěji uplácejí na úřadech či na policii. "Zkorumpované jsou v očích veřejnosti hlavně nižší vrstvy státní správy," uvedl Frič. Na všechny otázky odpovídalo 1104 lidí. V sousedním Rakousku, které GfK zařadila do průzkumu pro srovnání jako jedinou zemi Evropské unie, je s korupcí jako s běžnou věcí smířeno jen sedm procent lidí. Přes 80 procent obyvatel říká, že nikdy nedali úplatek.

V korupčním indexu Transparency International, což je zřejmě nejuznávanější ukazatel úplatnosti, dostalo Česko letos stejně bodů jako Bulharsko či Chorvatko. Polsko, kde je korupce vnímána jako hlavní důvod nedávného volebního fiaska vládních stran, i Maďarsko dopadly lépe. Evropská komise loni při hodnocení Česka označila korupci za jeden z hlavních nedostatků na cestě do do EU.