Minipivovarů stále přibývá (na ilustračním fotu varna minipivovaru Purkmistr).

Minipivovarů stále přibývá (na ilustračním fotu varna minipivovaru Purkmistr). | foto: Daniel Beran, MAFRA

V Česku loni vzniklo na padesát minipivovarů. Zároveň se zvětšují

  • 50
Přibližně jeden nový za týden. Tímto tempem loni vznikaly v Česku nové minipivovary. Zároveň dochází k tomu, že se jak ty stávající, tak ty nové zvětšují. Stále ale dohromady uvaří jen asi procento českého výstavu.

Boom malých pivovarů pokračoval nečekaně rychlým tempem i loni, za rok jich přibylo přes padesát a jejich počet se už dostal přes tři sta. Další se otevřou ještě letos. „Překvapilo nás to, sami jsme takový růst nečekali,“ říká prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň, který statistiky sestavuje.

Potenciál k růstu přitom ještě je, stále je řada velkých měst, kde je minipivovarů málo, nebo dokonce žádný. „Trh může klidně uživit i dvojnásobek současného počtu. Minipivovary si totiž mezi sebou vzájemně příliš nekonkurují, na rozdíl od průmyslových pivovarů,“ říká Tomáš Maier z České zemědělské univerzity, který se pivním byznysem dlouhodobě zabývá.

Začínají chybět sládci

Pivo v akci

Víte, že při nákupu piva můžete ušetřit?
Stačí využívat akční nabídky a číst aktuální letáky.

Ty nejlepší ceny najdete zdarma na AkčníCeny.cz.

Podobně jako lidé začali více řešit kvalitu jídla, začalo je zajímat i to, co pijí. Velmi populární začíná být pivní turistika, řada minipivovarů provozuje svou vlastní restauraci. Zdaleka však neplatí, že každý minipivovar dělá kvalitní pivo.

Jejich boom totiž dnes naráží na nedostatek sládků. „Piva z mnoha minipivovarů kvalitou i chutí pokulhávají. Často to berou jako investici a zanedbávají kvalitu,“ říká profesionální degustátor, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle něj navíc nejsou často piva tak originální, protože dodavatelé technologie pivovarům nabízejí stejné receptury. V minipivovarech však vidí pozitivum, neboť zpestřily pivní trh.

Tento trend se snaží zachytit i velké pivovary, které začaly mnohem více řešit kvalitu. Například s pšeničnými pivy přišly nejprve právě minipivovary.

Drtivou většinu českého piva stále vaří průmyslové pivovary

Podle Šuráně se minipivovar stále vyplatí, investice se vrátí kolem šesti až sedmi let. To láká i řadu investorů, kteří si pořizují větší minipivovary než v minulosti. „Jde i o případy, kdy měli menší minipivovar, uspěli a chtějí ho zvětšit,“ dodal Šuráň.

Stále ale hrají výrazný prim průmyslové pivovary. I přesto, že minipivovarů přibývá a zároveň se zvětšují, uvaří se v nich jen něco málo přes procento celého českého ročního výstavu.