KB: Zvedněte cenu firmy a vyděláte miliony

P r a h a - Vývoj kursu akcií Komerční banky bude její manažery v následujících letech zajímat mnohem více než kdykoliv předtím. Po vzoru amerických kolegů totiž dostávají většinu svého ročního příjmu vyplacenou v akciích. Ty si mohou od banky koupit za 500 korun a v jejich zájmu proto je, aby tržní cena akcií byla co nejvyšší. Z toho pak samozřejmě těží i ostatní akcionáři banky. Celkem si mohou každoročně po dobu čtyř let mezi sebe členové představenstva a dozorčí rady banky rozdělit zhruba 190 tisíc akcií.

"Každý má právo koupit jiné množství, to rozpětí se pohybuje od 2680 do 20 000 akcií," vysvětlil generální ředitel banky Radovan Vávra.

Ten na rozdíl od jiných manažerů v zemi hovoří o svých příjmech otevřeně. "Jsem dobře placen a nemusím se za to stydět. Akciový program, jehož smyslem je sladit zájmy manažerů se zájmy akcionářů, představuje šedesát procent mého ročního příjmu," řekl.

Jestliže má Vávra jako nejdůležitější manažer právo koupit si maximální množství akcií, představuje jeho jistý roční příjem částku kolem 16 milionů korun. Šéfové Komerční banky totiž mají ve srovnání s americkou praxí jednu nestandardní výhodu. Banka garantuje, že akcie, které jim prodá za 500 korun, od nich na požádání odkoupí za dvojnásobek. Vávra tak má právo získat za 10 milionů korun akcie s okamžitou hodnotou 20 milionů korun.

Jistotu dvojnásobku však nepovažuje bývalý viceprezident Bank of America Gabriel Eichler za správný model. "Systém se má přímo pojit s výsledky a hlavním ukazatelem je kurs akcií. Když dnes manažer získá právo koupit si za rok akcii za sto a její hodnota je za rok sto, nic nevydělá. Proto se musí snažit, aby byl kurs co nejvyšší," sdělil.

Pokud by se manažeři Komerční banky spokojili s tím, co mají jisté, nemusí je kurs zajímat. Motivací ovšem pro ně je, že stoupne-li hodnota akcie nad tisícikorunovou hranici, znamená pro ně každých sto korun navíc roční příjem vyšší o několik milionů korun.

"Jsem přesvědčen, že zpětný prodej bance nebude využit, protože tržní cena akcií bude vyšší," tvrdí šéf Vávra. Pokud by se kurs ze současných zhruba 950 korun například zdvojnásobil, vydělal by jen na jedné várce roční dávky akcií 28 milionů korun.

Neobvyklá výhoda má podle něj zajistit, aby manažeři při restrukturalizaci banky, kdy je nutné oznamovat i nepříjemné informace, nepřišli neoprávněně o své odměny. "Díky tomu jsme bez obav, co to udělá s kursem akcií, mohli přehodnotit riziko u 27 miliard úvěrů a konečně tak říci, jaká je skutečná kvalita banky," uvedl Vávra.

Šéf Fondu národního majetku a místopředseda dozorčí rady banky Jiří Havel vidí smluvně garantovanou cenu kupovaných akcií jako výsledek jednání o odměnách při obsazování představenstva banky na jaře loňského roku.

"Když dáváte dohromady tým, který má během osmi měsíců otočit banku tak, aby se dala zprivatizovat, je nutné jim to nějak kompenzovat," prohlásil.

Jeho slova podporují i někteří finančníci. "Předělat takovou banku je velmi obtížné a navíc pracujete pod politickým tlakem. Bez slušných odměn by tam stát nikoho schopného nedostal," řekl renomovaný bankéř, který si však nepřál být jmenován.


ZLATÝ PADÁK NEHROZÍ
Akciový program je sice stanoven jako čtyřletý, ale při odchodu z představenstva či dozorčí rady na něj příslušná osoba ztrácí nárok. Nastanou-li tedy po privatizaci banky personální změny ve vedení banky, nebudou moci manažeři práva na nákup a prodej akcií využít jako "zlatý padák". Systém motivace manažerů je podle Havla velmi důležitý, ale po privatizaci by se podle něj měl modifikovat podle představ nového vlastníka banky.


DRAHÉ PRO BANKU
Firmy v Americe získávají akcie na motivační programy podle Eichlera obvykle tím, že pro tento účel vydají speciální emisi. Komerční banka však pro své manažery a členy dozorčí rady nakupuje akcie přímo z trhu. "Akcie se kupují v momentě, kdy manažeři uplatní právo na jejich nákup," upřesnila mluvčí banky Marie Růžičková.

Podle důvěryhodných informací je banka stáhla z trhu před několika týdny při ceně kolem 920 korun za kus. Celý balík tak pořídila zhruba za 175 milionů. Transakce tak banku přijde na 80 milionů korun, protože od manažerů a členů dozorčí rady dostane zpět kolem 95 milionů.

"Strategie banky u dalších nákupů akcií pro motivační program samozřejmě počítá s tím, že se budou minimalizovat dopady na její hospodaření. Existují na to nejrůznější instrumenty," řekl Vávra.

Peníze na nákup akcií získají čelní představitelé banky formou půjčky od společnosti, která jim obchod mezi bankou zprostředkovává. Tou je investiční banka CS First Boston, pro kterou jsou úvěry jištěné akciemi s garantovanou dvojnásobnou cenou naprosto bezpečným obchodem. "Půjčka je úročená deseti procenty, takže se za tím žádné přátelské služby rozhodně neskrývají. Je to za běžných tržních podmínek," zdůraznil Vávra.

Valnou hromadou schválený model však v sobě skrývá pro banku ještě jedno riziko. Pokud vývoj ceny na trhu nebude dobrý a banka akcie odkoupí od manažerů zpět v době, kdy tržní cena skončí pod hranicí jednoho tisíce korun, bude si muset ze zákona na částku scházející do jednoho tisíce korun vytvořit rezervy. Při vyšším rozdílu to může představovat i desítky milionů korun.

NADNÁRODNÍ FIRMY: NIC NOVÉHO, ALE...
V motivování manažerů akciemi je Komerční banka průkopníkem pouze mezi velkými bankami. "Především pro silné firmy z oblasti informačních technologií, jako například Microsoft, Logica či Hewlett-Packard, je to zcela běžné," konstatoval Zdeněk Pasák, partner firmy Madson & Taylor, která se specializuje na vyhledávání manažerů. "Pracovníci jsou zahrnuti v globálních akciových motivačních programech a myslím, že už bychom tu řadu dolarových milionářů našli," řekl.

Programy se často netýkají jen vrcholových šéfů, ale mohou jich využít i manažeři na nižších stupních. "Každý zaměstnanec si může spořit část platu a za to si pak koupí akcie za výhodnějších podmínek. Vedle toho je program pro vybrané manažery," sdělil personální ředitel tuzemské firmy Logica Vladimír Budinský.

Firmy ovšem většinou motivují zaměstnance akciemi mateřských společností, které se obchodují na americké burze.

Tuzemský trh není pro motivační programy podle Eichlera vhodný. "Americký trh pracuje efektivně a až na některé bubliny vypovídá kurs akcií o skutečném stavu firmy. V Čechách či na Slovensku je to prakticky nemožné. Na těchto trzích se obchodují malé objemy, často i menší obchod s akciemi velké firmy pohne celým indexem. Osobně bych akciový program jako odměnu v těchto podmínkách nepřijal," dodává Eichler, který provedl restrukturalizaci Východoslovenských železáren Košice.