Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Palyová, MAFRA

Tankování je nejlevnější v Polsku, na litru lze ušetřit i dvě koruny

  • 42
Nákup v příhraničí se dá využít i pro levnější doplnění palivové nádrže. Přestože velké rozdíly v cenách pohonných hmot jsou minulostí, u sousedů se dá ušetřit.

Doby velké přeshraniční turistiky za levnějším tankováním pro Čechy dávno skončily - rozdíly jsou spíše minimální. Vyrazit za hranice s vidinou úspor při tankování ekonomicky moc smysl nedává.

Podle dat z ÚAMK v sousedních zemích aktuálně v průměru nejlevněji tankují benzin v Polsku - litr Naturalu 95 tu vychází v přepočtu na 27,78 koruny, zatímco v Česku tento týden přesáhla cena za litr už 30 korun. Nejlevnější je v Polsku i nafta.

Jenže i tamější pumpaři se chovají jako odborníci - v polském pohraničí jsou tak ceny pohonných hmot mírně vyšší, než kolik činí průměr v celé zemi. Ti, kdo chtějí ušetřit, tak musí přepočítávat, zda se jim to skutečně vyplatí. Navíc i české pumpy v pohraničí se polské ceně přizpůsobují, a proto patří například Liberecký kraj k regionům s podprůměrnou cenou pohonných hmot.

Zapomenout mohou Češi na tankování v Německu, kde litr benzinu vychází o šest korun dráž než u nás.

Jednodušší to mají majitelé aut s naftovými motory - kdyby přijeli k tankovacímu stojanu v Rakousku, na Slovensku nebo v Polsku, narazili by na nižší sumy za litr než v tuzemsku. Rozdílné ceny pramení z jiné výše spotřební daně a daně z přidané hodnoty u nás a v zahraničí. Zejména u nafty se řada zemí snaží mít cenu nižší než sousedi, aby u nich tankovaly a utrácely za spotřební daň kamiony.

Pohonné hmoty tento týden opět podražily, jak ukazují statistiky CCS. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy stoupla o­ 14 ­haléřů na 30,14 koruny za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 29,27 koruny za litr, tedy o­ 25 ­haléřů dráž než před týdnem.

Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka bude cena benzinu a nafty u tuzemských pump růst i nadále. „V nejbližších dvou týdnech předpokládáme zvýšení cen pohonných hmot v Česku o 60 až 70 haléřů,“ řekl agentuře ČTK Tomčiak. Na trhu podle něj stále rezonuje krok ropného kartelu OPEC z konce listopadu, kdy se země dohodly na snížení produkce. „Cena ropy od listopadového rozhodnutí OPEC poskočila vzhůru téměř o pětinu na 55 dolarů za barel,“ uvedl analytik.

Upozornil, že k rozhodnutí OPEC se připojily také země, které do tohoto kartelu nepatří. Stejně jako v předchozích týdnech zůstávají nejdražší pohonné hmoty v Praze.