Kde ušetřit? Na důchodech a bydlení

P r a h a - Česká republika obdržela od Světové banky dlouho očekávaná doporučení, jak vyřešit jeden ze svých největších problémů - narůstající státní dluh. Bez škrtů v citlivých oblastech, jako jsou penze, zdravotnictví, doprava či bydlení, se Česku podle Světové banky nepodaří udržet nynější oživení a časem mu hrozí další recese. Tyto rady však zatím zůstanou jen v rovině doporučení. "K těmto změnám je potřeba široký politický konsensus a toho nedosáhneme dřív než po volbách. Dříve než v rozpočtu na rok 2004 tedy žádná rozsáhlejší reforma nebude," uvedl po prezentaci studie první náměstek ministra financí Jan Mládek.

Experti Světové banky však varují, že k reformě je potřeba přikročit hned. "Vláda by měla přesvědčit parlament a získat podporu k navrženým změnám," upozornil hlavní autor zprávy Berdnard Funck. Poté, co odezněly potíže s bankovním sektorem, by podle něho měla být prioritou reforma penzijního systému. Ten z rozpočtu polyká nejvíce peněz a hromadí rok od roku větší deficity.

O penzijní reformě však parlamentní politici zatím pouze diskutují a vláda se svými prvními pokusy v parlamentu neuspěla, přestože žádné radikální škrty nenavrhovala.

Podle Světové banky letos rozpočet skončí v deficitu 4,8 procenta a příští rok 5,8 procenta ve vztahu k hrubému domácímu produktu. Zdravá úroveň však podle banky činí jedno až dvě procenta. S těmito varovnými prognózami nedávno přišlo i ministerstvo financí.

Světová banka upozorňuje, že pokud se rozpočet nezačne léčit, bude dramaticky narůstat státní dluh a s ním i splátky úroků.

Země se bude navíc vzdalovat požadavkům Evropské unie a vystaví se riziku velké vnější nerovnováhy, měnového šoku a další recese.

Ministr financí Pavel Mertlík včera uvedl, že s nutností reformovat veřejné finance souhlasí, ale nikoli s některými doporučeními. Nechce například rozpočet vyrovnávat jen tím, že by se škrtaly výdaje, jak navrhuje Světová banka.

"Já si naopak myslím, že je potřeba škrty vhodně zkombinovat se zvýšením daňových příjmů.

Nemyslím, že posun, který by aspoň na přechodnou dobu zvýšil daňové příjmy řekněme o 40 miliard, by podnikatele nějak zvlášť zatížil," soudí Mertlík.

Rozpočet na příští rok chce vylepšit tím, že ministerstva budou muset obhájit přínos, který jejich výdaje přinesou.