Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: okd.cz

Noví vlastníci OKD spravují biliony. Doly jsou pro ně kapkou v moři

  • 49
Problémová skupina NWR ovládající OKD, má od středy nové majitele. Většinový podíl ve společnosti ovládla skupina AHG, za kterou stojí trojice zahraničních investičních fondů. Ty dohromady spravují portfolio za biliony korun.

Po měsících dohadů je tak jasno, kdo za doly ve skutečnosti stojí. Společnosti CERCL a Asental Property ovládané miliardářem Zdeňkem Bakalou převedly bezúplatně své akcie přímo na NWR. Ta je v nejbližší době zřejmě zruší, čímž se navýší podíl ostatních akcionářů.

Bakala se zbavil podílu v NWR, jednání se státem přebírá Ad Hoc Group

Většinu ve firmě tak získá trojice investičních fondů sdružených ve skupině Ad Hoc Group (AHG). Ta v Česku nemá zatím žádnou právní entitu a výkon vlastnických práv plánuje vykonávat z Londýna. Zvolený název přitom budí dojem, že si s ním investoři příliš hlavu nelámali. Latinský výraz Ad Hoc lze přeložit jako „jen pro tento případ“, „za konkrétním účelem“.

AHG tvoří společnost Ashmore Investment, Gramercy Funds Management a M&G Investment a jsou zároveň věřiteli držící 65 procent závazků. Mezi akcionáři NWR se objevili už při restrukturalizaci společnosti v roce 2014. Po dokončení transakce ovládne AHG 60 procent NWR.

Ashmore Investment sídlí v Londýně a dohromady spravuje portfolio v hodnotě 1,6 bilionu korun. Gramercy Funds Management z americké města Greenwich ve státě Connecticut spravuje aktiva za zhruba 148 miliard Kč a londýnská M&G dokonce za 9 bilionů korun.

Jak naznačil ve svém příspěvku na Twitteru ministr průmyslu Jan Mládek, o hodnotě NWR vypovídá nejlépe skutečnost, že ji CERCL a Asental Property převedly bezplatně. Pro zahraniční investory z AHG jsou tedy tuzemské doly relativně zanedbatelnou položkou.

Co má AHG nyní s problémovými OKD dál v plánu, není v tuto chvíli zcela jasné. Zástupci skupiny dokola opakují, že prioritou je zahájit jednání s vládou. „Jsme dlouhodobí investoři, proto z podstaty vyplývá, že hodláme nadále podporovat OKD a dceřiné společnosti,“ uvedl mluvčí skupiny Roman Pařík.

Změna vlastnické struktury by mohla přispět k odblokování patové situace. Ministři si dlouhodobě stěžovali, že na straně NWR nemají s kým jednat. Byli odkázání pouze na management podléhající vlastníkům. Ministr průmyslu Jan Mládek však několikrát zdůraznil, že jakákoli veřejná podpora OKD nepřichází v úvahu a státní prostředky půjdou maximálně na utlumení dopadů nezaměstnanosti.