Policieté vedou Ivo Halu pražskou Bartolomějskou ulicí.

Policieté vedou Ivo Halu pražskou Bartolomějskou ulicí. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kdo stál za Key Investments? Svědek ukázal na finančníka

  • 37
Případ Key Investments, v němž zmizely stovky milionů, pokračoval důležitým výslechem. K soudu dorazil vazebně stíhaný insolvenční správce Ivo Hala. Podle něj obžalovaný manažer David Brzkovský, stejně jeho obžalované kolegyně, vždy jen plnili úkoly, které jim zadal Vladimír Kroužecký.

Ozbrojená justiční stráž u dveří jednací síně a zvýšený zájem veřejnosti naznačovaly, že úterní dějství soudního procesu s Key Investments čeká „vzácné hosty“. Na otázky kolem zmizelých 870 milionů, o které přišly na čtyři desítky klientů Key Investments, včetně Prahy 6, Prahy 10 či města Sokolov, přišel v doprovodu strážců a s pouty na rukou odpovídat také stíhaný insolvenční správce Ivo Hala.

Jakožto někdejší advokát společnosti Via Chem, v jejíchž dluhopisech krom jiného klienti Key Investments své miliony utopili, a také jako blízký spolupracovník kontroverzního finančníka Petra Sisáka by mohl pozadí případu, který sahá až do nejvyšších pater tuzemské politiky a byznysu, poodkrýt. Na lavici obžalovaných podle mnohých totiž zatím sedí jen malé ryby.

Hala je společně s Petrem Sisákem a dalšími osobami stíhán ve vazbě kvůli jiné kauze, týkající se machinací kolem bankrotu společnosti Via Chem Group. V kauze Key Investments vystupuje jako svědek, byť oba případy mají hodně společného. „Zajišťoval jsem pro klienta právní stránku, u vyjednávání obchodů jsem nebyl,“ uvedl před soudem tichým hlasem Hala, který upoutal zejména barevnými sportovními botami a džínami, ve kterých k soudu dorazil.

Obchody mezi Via Chemem a Key Investments prý domlouvali jiní. „Řídil mě Miroslav Babej-Kmec, který byl v přátelském vztahu s panem Kroužeckým..., kterého jsem vnímal jako skutečného majitele Key Investments,“ označil hlavní aktéry advokát Ivo Hala.

Podle něj obžalovaný manažer Key Investments David Brzkovský, stejně jeho obžalované kolegyně, vždy jen plnili úkoly, které jim zadal Vladimír Kroužecký.

Skutečný autor konstrukce není jasný

Není to poprvé, co svědci poukazují na figuru tajemného finančníka Vladimíra Kroužeckého.

Toho soud také předvolal, zatím bez úspěchu. Nicméně Kroužecký už během přípravného řízení řekl, že byl pouze zaměstnancem jednoho z akcionářů Key Investments, konkrétně britské společnosti Efficient Investments. Té společnosti, za kterou svého času vystupoval bývalý Klausův kancléř Jiří Weigl. Kroužecký ale uvedl, že neví, kdo za firmou stál, a údajně neznal ani další akcionáře Key Investments.

Obvinění manažeři svým klientům do portfolia, podle obžaloby bez jejich vědomí, nakoupili cenné papíry, hlavně akcie a dluhopisy spřízněných firem, které později zkrachovaly. Šlo dluhopisy chemického koncernu Via Chem a dalších firem. Firmy ale byly personálně propojené. V jejich pozadí úřadovali lidé z okruhu podnikatele Petra Sisáka i sami manažeři Key Investments.

Kdo je ale skutečným autorem konstrukce, která zřejmě skončila stamilionovým tunelem, nadále není zcela jasné. Jisté je, že Sisák, Babej-Kmec a Kroužecký se dobře znali. Zatímco Babeje-Kmece Hala několikrát označil za Kroužeckého kamaráda a hlavní spojku ve Via Chemu, jméno jeho blízkého spolupracovníka Petra Sisáka nezaznělo.