Zjistit, komu v Lichtenštejnsku patří firma, je téměř nemožné.

Zjistit, komu v Lichtenštejnsku patří firma, je téměř nemožné. | foto: MF DNES

Kdo stojí za firmou, v jejíž vile Topolánek bydlel, Vaduz neprozradí

  • 27
Vila v italském letovisku Monte Argentario, kterou pronajal na dovolenou expremiérovi Mirku Topolánkovi jeho přítel a lobbista Marek Dalík, má dobře skrytého majitele. A pokud se neprozradí sám, nemusí se obávat, že by se ho podařilo někdy vypátrat. Lichtenštejnské zákony totiž chrání firmy tak dokonale, že nelze zjistit, kdo je vlastní.

Dům patří společnosti Raben Anstalt registrované v Lichtenštejnsku, což je země označovaná zjednodušeně jako daňový ráj. Vedle nízkých daní má Lichtenštejnsko hlavně další výhody – absolutní anonymitu vlastnictví firem, ale i bankovních kont, a snadný přístup k penězům.

"Zjistit majitele lichtenštejnské společnosti je velice komplikované, v podstatě to mohou dohledat jen orgány činné v trestních věcech," říká Michal Friedberger ze společnosti Akont, která se zabývá finančním poradenstvím a zakládá pro své klienty i společnosti v zahraničí.

Firmy a účty v Lichtenštejnsku se snaží sledovat i Česká daňová správa a ministerstvo financí. To loni opakovaně žádalo Německo, které si koupilo disk s informacemi o účtech cizinců v lichtenštejnských bankách, aby mu poskytlo údaje o Češích.

"Žádali jsme několikrát oficiálně, neoficiálně, nyní tak každé dva měsíce posíláme e-maily. Nedostali jsme zatím nic," uvedl ředitel České daňové správy Jan Knížek.

Úřad nicméně podle něj zhruba před rokem zahájil rozsáhlou daňovou kontrolu firem v daňových rájích včetně Lichtenštejnska a jejím výsledkem je zatím podle něj doměření daní za více než 100 milionů korun.

Sto tisíc eur do igelitky

"Důvody, proč je pro některé podnikatele oblíbené Lichtenštejnsko, jsou zhruba tři. Je to blízko, nikdo na vás nic neřekne a máte zajištěn luxusní přístup k penězům," upozorňuje Knížek.

Podle něj je praxe v tamních bankách s nadsázkou zhruba taková, že vám z účtu dají "sto tisíc eur do igelitky a nikdo nikomu nic nehlásí".

O firmě Raben Anstalt lze tedy zatím zjistit jen to, co se ukázalo v minulých dnech v Itálii. Že pro ni koupil vilu, kde bydlel Topolánek, privátní bankéř z J&T Banky. Skupina J&T má v Lichtenštejnsku celkem tři společnosti a na jedné její adrese sídlí i Raben Anstalt.

"Nákup firem a společností pro klienty patří k běžnému servisu privátních bankéřů J&T," uvedl zdroj blízký bance.

U společnosti typu Anstalt, tedy "soukromý podnik", jako je zmíněná Raben Anstalt, není možné dohledat vlastníka už proto, že de facto žádného nemá.

"Je to absolutně anonymní firma. Něco mezi společností s ručením omezeným a nadací. Nemá to žádné akcionáře, jsou jen určeny osoby, které mají z výnosů společnosti prospěch," dodává Friedberger.

Zjednodušeně řečeno: ten, kdo společnost založí, v zakladatelské smlouvě určí, komu se budou vyplácet dividendy nebo v čí prospěch připadne majetek v případě likvidace firmy.

O společnostech často není možné získat ani základní informace z lichtenštejnského obchodního rejstříku. Ten je sice veřejný, ale o soukromých firmách údaje nesděluje.

"Dokumenty k veřejnému podniku nejsou veřejně dostupné," uvedla Marina Kindle z rejstříku.