Kdoulovice: rarita mezi destiláty

  • 1
Bíteš - Přepálit se dá ledacos. Ladislav Vlček z Bíteše na Vysočině tvrdí, že z devadesáti procent jsou to švestky a jablka, dále hlavně hrušky, ryngle či třešně. Meruňky a broskve jsou na spíše výjimkou. V některých pálenicích dokonce už viděli kvas z banánů. Ale víte, co je to kdoulovice?

"Méně tradiční ovoce běžné není. Minimální dávka do kotle je totiž sto dvacet litrů a tolik angreštu či jiných bobulí se sesbírá těžko. Spíš se takové ovoce přidává do toho běžného," poznamenal Vlček. Bítešská pálenice, jež přepaluje kvas tradičně ve dvou kotlích, za sezonu obslouží osm set až tisíc zákazníků. "Pálíme kvas, který si zákazníci donesou," říká Vlček. Každý dělá prohlášení, že je to z vlastní sklizně.
Může-li se však pěstitel pochlubit například lahví kdoulovice, pálenkou z černého jeřábu či jahod, ochutná zřejmě i ten, kdo tvrdému alkoholu zvlášť neholduje. "Pálenka z černého jeřábu je zajímavá věc," potvrdil Matulka. Čestmír Hrdlička, který má soukromou pálenici v Bítovčicích na Jihlavsku, přidává černý jeřáb do kvasu z jablek. "Černý jeřáb špatně rozkvašuje, takže dobré je použít ušlechtilé kvasinky nebo to smíchat s jiným ovocem. Já jej pálím třeba s jablky a je to moc lahodné. Pálenka má vynikající aroma," nabídl svůj recept Hrdlička. Doma má tři stromy, jejichž plody chtěla manželka původně sušit na čaj.

jahody