Jestli libra ještě oslabí, bude to už jen mírně.

Jestli libra ještě oslabí, bude to už jen mírně. | foto: AP

Na pořízení eur či kun máte čas, pro dolary a libry však běžte hned

  • 13
Touha většiny Britů po „nezávislosti“ má příjemný vedlejší efekt pro české turisty – proti loňsku mohou výrazně ušetřit. Zatímco loni před začátkem prázdnin stálo podle kurzu ČNB 100 liber kolem 3 800 korun, podle aktuálních údajů by ve směnárně stačilo jen 3 278 korun.

A byť se nedá vyloučit, že libra ještě v příštích dnech o něco oslabí, podle analytiků je vhodný čas pro nákup britské měny právě teď. „Pokud se někdo chystá strávit část léta v Británii, tak by možná s nákupem libry neměl váhat. Kurzové výkyvy se asi ještě dostaví, ale mohou být v obou směrech,“ říká hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Jestli libra ještě oslabí, bude to už jen mírně. „Pravděpodobnou reakcí libry na brexit je pád pod 1,30 dolaru za libru, což by se vůči koruně mohlo promítnout do poklesu libry i pod 32 korun za britskou měnu,“ míní analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Hrátky s kurzem. Libra spadla, platby kartou to však Čechům nezlevnilo

U dalších světových měn – především eura a dolaru – se rozdíl proti loňsku počítá na haléře, ale určitá nejistota po britském referendu je lehce zdražila. Zatímco u eura se výrazné výkyvy z úrovně lehce nad 27 korun za euro nečekají, je tedy prakticky jedno, kdy je pořídit, dolary radí analytici koupit spíše hned.

„Proti dolaru by koruna měla oslabovat, což bude odrážet oslabení eura na trhu s dolarem. Ke konci roku by se kurz koruny vůči dolaru mohl dostat až k 26 korunám za dolar,“ domnívá se Dřímal. Nyní přitom stojí americká měna 24,50 koruny. Vinna je opět nejistota kolem budoucího postavení Unie.

Chorvatská kuna nyní stojí stejně jako před rokem, tedy kolem 3,60 koruny. Analytici ani během prázdnin nečekají výraznější výkyvy, podle Jáče by musel přijít nějaký vnější šok. Kuna je navíc, stejně jako koruna, provázána s eurem, tudíž se obě měny pohybují přibližně stejně.

Karta všechno nevyřeší

Přestože Češi v zahraničí stále víc používají k placení platební kartu, za posledních pět let se zvedl objem plateb kartou téměř na dvojnásobek, experti stále doporučují nezapomínat ani na papírové peníze. A to především při cestách do zemí mimo Evropskou unii.

Jak zacházet s platební kartou v cizině, abyste nepřišli o peníze

„Dostatek hotovosti se hodí například na platby za lékařské ošetření. Pojišťovny totiž takové případy proplácejí až následně po předložení dokladu o pojistné události,“ říká produktový manažer banky Zuno Juraj Karabínoš.

V takovém případě bývá výhodnější vyjet s dostatečnou zásobou už z domova. „Pokud měním z korun na valuty, dělám to spíše v Česku. Pokud bych měnil například euro za libry, směnu bych provedl v zahraničí,“ říká Jáč.

V některých zemích, jde zejména o jihovýchodní Asii, navíc mohou být nižší limity pro denní platby či výběr z bankomatu než v Evropě. Banky k takovým omezením přistupují z důvodu zvýšeného rizika zneužití karty, některé z nich dokonce v těch nejrizikovějších zemích zcela zamítají karetní transakce.

Pozor na bankomaty

Každý turista by si tedy před odjezdem měl limity u své banky ověřit, aby pak při platbě v hotelu nebo na pláži nezůstal na suchu, případně si příslušné limity zvýšit.

A také se ubezpečit, kolik si banka účtuje za výběry v bankomatu v zahraničí. Poplatky, které mohou být ve formě pevné sazby nebo jako procento z vybrané částky, závisí na typu karty nebo účtu. Některé banky si je neúčtují vůbec. „V zemích mimo EU si při výběru dávejte pozor na poplatek, který může účtovat provozovatel bankomatu. Bankomat musí na takový poplatek předem upozornit,“ říká Karabínoš.

V některých případech bankomat či platební terminál nabídne výběr měny, ve které má být transakce zúčtována. Standardní cestou je zobrazení v domácí měně, zúčtování se pak provede kurzem společnosti Visa či MasterCard a vlastní banky.

Alternativou je rovnou přepočet na koruny, zvaný dynamická konverze (DCC). „Benefit pro klienta v tomto případě spočívá v tom, že zná dopředu finální částku ve své měně. Platí za něj však znatelně horším kurzem. Klient se může rozhodnout, zda má pro něj větší hodnotu lepší kurz (tedy DCC nevyužije), či znalost finální částky v korunách (DCC využije),“ vysvětluje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.