Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. | foto: archiv ČSOB

Intervence skončí, až výrazněji porostou mzdy, říká ekonom Bureš

  • 89
Česká národní banka ve čtvrtek potvrdila, že bude slabou korunu udržovat nejméně do druhé poloviny příštího roku. K ukončení režimu devizových intervencí podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše přistoupí až tehdy, kdy uvidí výraznější růst mezd. Domácí měna ale ani po jeho skončení nemusí výrazněji posílit.

Čím se bude ČNB řídit, až bude rozhodovat o ukončení kurzových intervencí?
ČNB bude rozhodovat o ukončení intervenčního režimu ve chvíli, kdy uvidí výraznější inflační tlaky v Česku. Mám na mysli především rychlejší růst mezd. A je důležitý i vývoj za hranicemi. K ukončení intervencí přistoupí ČNB v době, kdy Evropská centrální banka už nebude tisknout nové peníze. Tím totiž odpadne strach z toho, že by k nám ve chvíli uvolnění kurzu přiteklo velké množství peněz od spekulantů, které by mohly českou korunu nadměrně posílit.

Do jaké míry bude do politiky ČNB ohledně kurzů rozhodovat politika americké centrální banky Fed?
Domnívám se, že pokud by Fed příliš otálel se zvyšováním úrokových sazeb, donutí ECB natáhnout kvantitativní uvolňování, tištění peněz. A to by nakonec mohlo vést i k natažení intervenčního režimu v Česku. Nicméně, pokud se Fed odhodlá k růstu sazeb do konce roku, ECB už podle mého názoru nepřijme žádné dramatické opatření. A ČNB bude mít možnost ukončit intervence ve druhé polovině příštího roku.

Nakolik je tedy pravděpodobné, že se to stane právě ve druhé polovině roku 2016? Nemůže k tomu dojít dříve?
Viděl bych to tak na šedesát až sedmdesát procent, že se to stane právě ve druhé polovině roku 2016. Pravděpodobnost, že by ČNB uvolnila kurzový režim dříve, je mizivá.

A je pravděpodobnější, že ČNB se k tomu odhodlá nečekaně - jak to udělala švýcarská centrální banka - nebo, že na svůj krok bude veřejnost dopředu postupně připravovat?
Centrální banka se na „exit“ bude nepochybně chtít připravit, nevypne ten kurzový režim neočekávaně, ale bude chtít trhy dopředu varovat a dát jim možnost, aby si například domácí vývozci mohli zajistit slabší kurz koruny.

Jak se po exitu bude podle vás vyvíjet kurz koruny?
Česká ekonomika si na slabší úrovně koruny nezvykne. Domnívám se, že po exitu bude mít tendenci samovolně posílit. Musíme brát v potaz, že řada hráčů může být předem předzajištěná a tlak na posílení koruny nemusí být příliš výrazný. Mohou k nám přitékat nové spekulativní peníze, které - ve chvíli, kdy intervenční režim bude vypnut - budou zase chtít odtéci. To je další fakt, který může tlak na výraznější posílení koruny utlumit. A v neposlední řadě, centrální banka bude i po ukončení intervencí jakýkoliv nadměrný pohyb směrem k silnější koruně brzdit. To všechno nás vede k názoru, že nemusí dojít k výraznějšímu posílení koruny ve chvíli, kdy se intervenční režim vypne.

Je možné, že koruna ještě před koncem intervenčního režimu oslabí?
To možné je, do exitu zbývá ještě spousta času. V posledních týdnech jsme viděli poměrně výrazný příliv peněz ze zahraničí, které nyní pravděpodobně sázejí na silnější korunu. Ale tyto pozice se v čase mohou měnit, může docházet k pohybům, kdy koruna nebude vytrvale sedět na kurzu 27 korun za euro, ale naopak se dočasně dostane k slabším úrovním. Ale nečekám, že by měla oslabit výrazněji. Na to si česká ekonomika vede příliš dobře.