Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: O2

Kellner se může stát králem českého internetu. Přispěje mu Brusel?

  • 159
Nejbohatší Čech Petr Kellner rozdělil největšího tuzemského operátora na dvě části a zahájil novou etapu svého podnikání v telekomunikacích. Zřejmě ho víc budou zajímat stožáry a dráty nově vzniklé společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), a postavení osekaného operátora O2, který bude služby prodávat koncovým zákazníkům, bude složitější.

Možná i proto se Kellner rozhodl, že se o finanční asistenci, tedy o půjčku až 32 miliard korun, nakonec postará právě CETIN, který zdědil většinu hmotného majetku původního operátora. Podle analytiků jsou Kellnerovým tahem i ekonomické důvody.

„Všechny předchozí dluhy O2 zůstaly na nástupnické společnosti O2. Zahajovací rozvaha CETINU je, tuším, prakticky bez zadlužení. Navíc CETIN má víc majetku a má tedy čím za případné úvěry ručit,“ zamýšlí se analytik Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities. Ale zároveň tímto krokem dostává pod tlak drobné akcionáře, kterým snižuje cenu podílů. Ostatně to se ukázalo již první den obchodování obou oddělených společností.

Akcie společnosti CETIN v pondělí ztratily 11 procent ze své startovací hodnoty. „Očekávám, že se může PPF povést titul velmi brzo ze 100 procent ovládnout a tím odpadnou potenciální obtíže s minoritními akcionáři, což by z pohledu PPF proces velmi usnadnilo,“ dodává Milan Vaníček, analytik J&T Banky. Skupina už dříve uvedla, že bude chtít stáhnout akcie firmy z burzy.

V obou případech ale PPF přijde ještě s dobrovolnou nabídkou odkupu, což by pomohlo zejména akciím nového O2. Hodnota těchto akcií včera rostla a zastavila se na cenové hranicí, kterou očekávali analytici. Zavíraly pondělní obchodování na 69 korunách. Pomohlo také ujištění, že na rozdíl od CETINU zde PPF nebude usilovat o stažení titulu z veřejného obchodování na burze.

Z Kellnera by se mohl stát král českého internetu

Díky těmto indiciím se odborníci na trhu stále více přiklánějí k názoru, že Kellner má velké a hlavně dlouhodobé plány zejména s budováním moderní páteřní datové sítě, se kterou již dnes do určité míry CETIN disponuje. Přitom ještě nedávno trhem pluly zvěsti o tom, že právě do CETINU by mohly poměrně brzy zamířit zahraniční investiční fondy.

„CETIN může být relativně zajímavější, protože nemá, jako poskytovatel infrastruktury, konkurenci, ale O2 bude jedním z mnoha operátorů na trhu,“ uvažuje Hlinomaz.

V plánu je navíc vybudování ultrarychlé optické páteřní sítě, která by mohla zatopit lokálním wi-finářům stejně jako další „datové“ konkurenci, a z Kellnera by se již brzy klidně mohl stát, zjednodušeně řečeno, král českého internetu. Alespoň v úrovni velko-distribuce pro další operátory na trhu. A je jedno jestli půjde o hlas, internet, či třeba televizi. Připomeňme, že o podobný model se neúspěšně pokoušely České radiokomunikace před třemi lety.

V neposlední řadě se bude hrát o 14 miliard, které do Česka připlují z Bruselu ve formě dotace na datové pokrytí bílých míst na mapě. Tyto peníze by mohly ve velké většině skončit právě u PPF. Klíč jejich rozdělení nyní leží na ministerstvu průmyslu a obchodu.

Kellner je ale finanční investor a jako vždy bude záležet na případné nabídce od zájemců. U CETINU ale může svými strategickými kroky v příštích několika letech cenu firmy výrazně zvýšit. A až potom prodávat. Zato v případě operátora O2, který bude nadále zápasit o koncové zákazníky, se budou nápady na významné zhodnocení investice hledat přece jen obtížněji.