Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Kellnerova PPF vzdala miliardový ekotendr. Je zpolitizovaný, tvrdí

  • 22
Konsorcium PPF Advisory odstoupilo ze soutěže o zakázku na sanaci ekologických škod v hodnotě desítek miliard korun. Podle konsorcia je tendr zpolitizovaný.

"Potvrzuji, že nám dnes došlo oznámení PPF Advisory o odstoupení ze soutěže, bereme to na vědomí," řekl iDES.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. "Předpokládám, že soutěž bude standardně pokračovat dál," dodal Jakob s tím, že v soutěži nyní zbývají tři firmy.

Ministerstvo financí loni skupinu podnikatele Petra Kellnera z výběrového řízení už podruhé vyloučilo. PPF poté napadla znalecké posudky, které ji ze soutěže vyřadily, a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže předložila svůj vlastní posudek. V něm vyvracela námitky, které k přihlášce ministerstvo financí a antimonopolní úřad měly.

"Zejména v posledních měsících se téměř vše kolem soutěže stává výbušným politickým tématem," uvádí v dopise adresovaném ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi jeden z hlavních akcionářů PPF Jiří Šmejc. Z původně čistě technického řešení na likvidaci ekologických zátěží se podle něj postupně stalo politikum.

"Zakázka se stala předmětem politických sporů a je veřejně zpochybňována i některými členy Vlády České republiky," uvedl Šmejc s tím, že firma se kvůli tomu obává o svou reputaci.

Kalousek tendr hájí, vláda ho však možná zruší

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo v prvním kole tři z nich vyřadilo. Mezi uchazeči tak zůstaly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a společnost Environmental Services ze skupiny J&T.

Podle informací MF DNES však vláda obří zakázku možná zruší. Zakázka je totiž hlavním předmětem sporů ve vládní koalici. Rozepře kvůli ní panují hlavně mezi premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který ekotendr hájí. Vláda tak zřejmě jen otevře obálky s nabídkami, a pak tendr zruší. Kritici soutěže tvrdí, že zakázka je předražená a může připravit stát o desítky miliard korun.

Proč zakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 115 miliard korun. Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru, vyhlášeném na konci roku 2008, podaří částku snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Kritici soutěže však tvrdí, že tendr je předražený a může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Ministerstvo ovšem na pokračování tendru trvalo s tím, že pokud by se soutěž předčasně zrušila, hrozily by arbitrážní žaloby od uchazečů.

O zakázku projevilo zájem šest uchazečů - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, společnost Environmental Services, sdružení firem PD Gruppe - Stavoprogres, konsorcium Deme Enviromental Contractors - Dredging International a koncorcium PPF Advisory, Ecosoil Süd, AVE CZ a Dekonta.

,