(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Temno ve slunečné Keni. Energeticky chudé zemi pomůže jádro

  • 24
Keňa je jednou z průmyslově nejvyspělejších zemí východní Afriky. V zemi se objevují nová naleziště ropy, přesto obyvatelé žijí v energetické chudobě kvůli nedostatku elektřiny. Změnit to má vládní jaderný program „Go nuclear“. Díky němu země získá první jadernou elektrárnu.

Vláda pod vedením prezidenta Uhuru Kenyatta kromě investic do jádra vláda rozjela také program Vize 2030, který počítá s rozvojem energetiky a energetických sítí. Jeho prioritou je kromě výstavby obnovitelných zdrojů také vznik tří jaderných elektráren.

Kabinet předpokládá, že v roce 2027 bude mít Keňa první jaderný zdroj s instalovaným výkonem 1000 MW. Politická reprezentace země si uvědomuje, že průmyslový potenciál nelze bez elektrické energie plně využít. Její nedostatek dusí zahraniční investice i rozvoj střední třídy.

V zemi se elektřiny žalostně nedostává, ačkoliv je považována za průmyslově nejvyspělejší stát východní Afriky. Rozruch nedávno vzbudilo objevení nového naleziště ropy v oblasti jezera Turkana. Přesto tři čtvrtiny obyvatel nemají k elektrické energii přístup.

Podle agentury J.L.M. nepomáhají ani další energetické zdroje. Tradiční spalování dřeva pro vytápění a vaření situaci ještě zhoršuje. Vodní elektrárny, které se na celkové výrobě podílejí zhruba 40 procenty, nejsou spolehlivé a geotermální energie (třetí nejvyužívanější zdroj) vyžaduje rozsáhlé investice. Podobný problém je ve sluncem zalité rovníkové zemi i u solární energie.