Klaus: Aukce na mobilní licence je domluvena

Způsob prodeje licencí, jejichž držitelé budou moci od roku 2002 prodávat novou generaci mobilních telefonů s technologií UMTS, zůstává hádankou. ODS podpořila ve čtvrtek rozpočet navržený vládou jen s tím, že jí ČSSD na ranní schůzce Miloše Zemana a Václava Klause slíbila prodej licencí v dražbě. Tak také po jednání dohodu prezentovali šéfové obou stran - k prodeji licencí se použije aukce a získá je ten, kdo dá více. Původní plán vlády přitom zněl - automaticky přidělit licence firmám, které již v zemi mobilní sítě provozují.

Sociální demokraté si však dohodu vykládají po svém - protože licence jsou celkem čtyři, vydražit chtějí jen jednu a na prodeji zbylých tří se hodlají dohodnout s provozovateli sítí EuroTel, Paegas a Oskar.

"Žádná definitivní dohoda neexistuje, situace je pořád stejná. Existují nejrůznější názory a rozhodne vláda," uvedl ministr dopravy a spojů Jaromír Schling, jenž bude podle svých podřízených podporovat ve vládě aukci jen u jedné licence.

Předseda ODS Václav Klaus odmítl jakékoliv pochybnosti o tom, že by existoval prostor pro diskusi nad aukcí na prodej telekomunikačních licencí, jež by mohla přinést v případě výnosu nad 20 miliard Kč další peníze na snížení státního dluhu.

"Trvám na tom, že jsme se domluvili s ČSSD o aukcích," uvedl Klaus v pořadu Nedělní partie televize Prima. Reagoval tak na fakt, že prezentovanou formu aukce zpochybnila i ČSSD.  V rozpočtové dohodě ODS a ČSSD měly obě strany schválit mimo jiné prodej všech čtyř licencí třetí generace mobilních telefonů formou aukce, což by mohlo vynést více peněz.

Názorová jednota nad aukcí ale nepanuje ani uvnitř ODS. "Osobně si myslím, že je to rozhodnutí (aukce pro všechny) mírně nefér vůči stávajícím operátorům," sdělil novinářům po skončení televizní Sedmičky místopředseda ODS Miroslav Macek. Dodal, že "společnosti, které tu provozují mobilní telefony, měly mít šanci to dostat a ne znovu jít do dražby."

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal by preferoval takovou metodu, která by vynesla co nejvíce. "Postoj KDU-ČSL je jednoznačný - stát by měl získat z prodeje co nejvíce prostředků," reagoval na slova Macka Kasal.

Základní rámec rozpočtu ČR na rok 2001 se schodkem 48,98 miliardy Kč. Rozpočet v prvním čtení podpořili po předchozí dohodě poslanci ČSSD a ODS. Dohoda předpokládá přidělení 20 miliard Kč z výnosu privatizace na snížení nárůstu státního dluhu a prodej licencí na mobilní telefony formou aukce.