Klaus se s Kasalem a Kühnlem nepohodl

- Ani schůzka předsedy Poslanecké sněmovny s šéfy poslaneckých klubů, která navázala na setkání Václava Klause s premiérem, guvernérem ČNB a šéfem odborů, nepřinesla žádný konkrétní nápad, jak vyvést ekonomiku z krize. Účastníci setkání se dokonce ani neshodli na společném komuniké a závěrečném brífinku. "Průnik našich pohledů na věc je tak malý, že to za brífink nestálo," posteskl si Klaus poté, co setkání s novináři odvolal.

I když se aktéři schůzky podle šéfa dolní komory shodli na tom, že je potřeba zlepšit vzájemnou komunikaci a neblokovat obstrukcemi jednání parlamentu, napětí mezi stranami se setkáním ještě vyhrotilo.
"Někteří z účastníků schůzky ani nechtěli diskutovat můj návrh komuniké. Přitom nebylo o ničem jiném než pasivní zprávou, že jsme se sešli, že jsme se informovali, že vyjadřujeme odhodlání něco společně řešit," stěžoval si po skončení schůzky Klaus. "Zklamali nás představitelé Unie svobody a KDU-ČSL," přidal se předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Upřesnil, že se předsedové těchto dvou klubů místo otázkou, jak zkrátit parlamentní procedury pro schvalování zákonů, zabývali spíš tím, zda má předseda sněmovny právo podobné schůzky svolávat.
"To prostě není pravda. Jestli toto je přínos kolegy Tlustého k nezvyšování politického napětí, tak jsme si asi úplně nerozuměli," reagoval šéf poslanců unie Karel Kühnl. Schůzka podle něj nemohla přinést nic zásadního, protože sestava šéf sněmovny a předsedové klubů nemá žádnou pravomoc. "Řadu návrhů na legislativní změny jsme připraveni podpořit," zdůraznil.
Kühnl také odmítl Klausova slova o mimořádné ekonomické situaci: "O tom, kdy je krize, nemůže rozhodnout jedna osoba. Tato krize je výsledkem vleklé nemoci, kterou se nakazila ekonomika někdy v letech 1994 až 1997."
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Kasal míní, že dlouhodobé příčiny hospodářských potíží lze řešit standardními mechanismy a ne svoláváním mimořádných schůzek. "Jestliže se ODS domnívá, že situace je natolik vážná, ať vypoví opoziční smlouvu a umožní hlasování o důvěře vládě. Vyslovením nedůvěry by se tato složitá situace mohla řešit," uvedl Kasal. "Rozumné vládní návrhy nebudeme brzdit," dodal ještě v narážce na úvahy o zkrácení lhůt pro přijímání zákonů v situaci, kdy vláda téměř žádné nepředkládá.
Šéf poslanců ČSSD Stanislav Gross se omezil pouze na obecné prohlášení. "Bylo potvrzeno určité vědomí vážnosti ekonomické situace a dobrá vůle zbytečně nebrzdit kroky vlády," konstatoval.

Schůzka silné čtyřky
Novou hospodářskou prioritou je oživení hospodářského růstu, shodli se v pátek (11. prosince) tři ze čtyř účastníků schůzky, jíž se na popud šéfa Poslanecké sněmovny Václava Klause (ODS) zúčastnili premiér Miloš Zeman (ČSSD), guvernér České národní banky Josef Tošovský a odborový předák Richard Falbr. Jen Tošovský na rozdíl od ostatních soudí, že pro růst ekonomiky je hlavně třeba kultivovat tržní prostředí a nikoli nezbytně přehodnocovat ekonomické priority.Účastníci se lišili především v názorech na příčiny současnéekonomické krize. Šéf odborových svazů Richard Falbr uvedl, že názor odborů na restriktivní politiku ČNB je kritický, ale není jedinou příčinou současné hospodářské recese. "Naopak jsme přesvědčeni, že hlubší příčinou jsou systémové chyby, k nimž v procesu transformace došlo," prohlásil Falbr.
Na to, že účastníci schůzky nebyli ve všem zcela zajedno, ale upozornily především vzájemné reakce guvernéra Tošovského a předsedy sněmovny Klause. Podle guvernéra může být případný hospodářský růst pouze krátkodobou záležitostí, nebudou-li odstraněny systémové nedostatky. Prioritou pro něj zůstává pokračování a dokončení hospodářské transformace.
"Bez splnění této podmínky se domnívám, že růst může být jen krátkodobý a brzy mu dojde dech a zase budeme řešit krizové scénáře," řekl novinářům guvernér.
Klausova reakce byla okamžitá. "Pan guvernér se bojí, že bychom nastartovali růst a pak by nám mohl dojít dech, my ostatní se bojíme, že dech nám dochází teď, a proto je třeba rychle něco udělat," opáčil šéf sněmovny.
Premiér Zeman uvedl, že vláda vypracovala šestisetstránkovou zprávu o stavu země, již předloží začátkem příštího roku. Přestože se ale podle Zemana mohli účastníci schůzky lišit v názorech na příčiny hospodářské recese, spojuje je snaha tuto recesi překonat.
"Nejde o krizi jednotlivé politické strany, ale krizi České republiky a měli bychom usilovat o její překonání," uvedl Zeman. Ani jeden z vysokých státních úředníků nesdělil, jaká budou plánovaná hospodářská opatření. "Diskutovali jsme otázku metod a nástrojů, ale tyto věci jsou v pravomoci institucí, které zastupujeme a nechceme je tedy diskutovat před tím, než je sdělíme právě v nich," informoval po setkání novináře Klaus.
Podle Zemana ale nepůjde o pouhé dotace do stagnujících odvětví. "Ta změna musí být daleko hlubší, než pouhá finanční injekce," uvedl Zeman.

Ideje a teze, které by měly hospodářství pomoci, nyní hodlají účastníci schůzky přednést na grémiích, která řídí.
Klaus po setkání řekl, že názorová shoda byla vyšší, než se většinou zdá ve sdělovacích prostředcích. Vyjádřil však lítost nad tím, že Tošovský neschvaluje nové řazení priorit a cílů hospodářské politiky, jak je uvedeno v komuniké z jednání.
"Růst ekonomiky je prioritou, musí být ale založen zdravě a být nejméně střednědobý," řekl po setkání Tošovský. "Není třeba měnit zásadní řazení priorit, protože kultivace tržního prostředí důležitá pro růst ekonomiky spočívá ve škále změn, není to jen otázka vztahu zvýšení poptávky v ekonomice," uvedl guvernér.

Před schůzkou
Klaus řekl, že příčinou současné situace českého hospodářství je záměrné a umělé přibrzdění ekonomiky. Dosavadní priority, jako snižování inflace a omezování vnější nerovnováhy, už podle něj dávno neplatí. "Dneska je prioritou číslo jedna až deset rozběhnout znovu ekonomiku a zajistit finanční stabilizaci naší podnikové a bankovní sféry," uvedl Klaus. Odmítl však upřesnit konkrétní nástroje, které by k tomuto cíli měly vést. Ty jsou podle něj v pravomoci jednotlivých institucí. "Ty já nechci nikomu předdiktovávat," dodal.
Dalším smyslem odpolední schůzky  měl podle předsedy sněmovny být signál, který tři ústavní činitelé společně se šéfem odborářů vyšlou uvnitř země i do zahraničí. Zároveň zdůraznil, že pokud by se schůzka stala stranickou přestřelkou nebo soubojem o prestiž jednotlivých institucí, byla by bezcennou. Přítomnost odborového předáka Falbra, kterého pozval předseda vlády a ČSSD Zeman, protože očekává sociální otřesy, a s jehož účastí Klaus původně nepočítal, považuje šéf ODS za užitečnou.

Nesmluvní opozice považuje schůzku za zbytečnou
Bývalý ministr průmyslu Karel Kühnl (US) schůzku a jejího iniciátora velmi kritizoval. "Václav Klaus měl hodně času na to, aby se o správný vývoj ekonomiky staral. Já se obávám, že tato schůzka bude pouze útokem na nezávislost České národní banky," prohlásil.